Yeni Şafak  Yazarı :  RT Yapana Hapis Cezası Olabilir

Yeni Şafak Yazarı : RT Yapana Hapis Cezası Olabilir

İktidara yakın Yeni Şafak yazarı Ersin Çelik, Meclis'te görüşülmeye devam edilen sansür yasasıyla ilgili bilgi paylaştı. Çelik, Twitter'da RT'ye de üç yıla kadar hapis cezası geleceğini ileri sürdü.

AKP ve MHP'nin Türkiye Büyük Millet Meclisine getirdiği ve şuana kadar 14 maddesi kabul edilen "Dezenformasyonla Mücadele Yasası" yani "sansür" yasasına ilişkin kanun teklifi gündemden düşmüyor.

İktidara yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak gazetesi yazarı Ersin Çelik, sansür yasasına ilişkin dikkat çeken iddiada bulundu. "Yanıltıcı bilgiyi 'yayanlar' da artık sorumlu olacak" ifadesini kullanan Çelik, Twitter'da RT'ye de üç yıla kadar hapis cezası geleceğini ileri sürdü.

Çelik bugün yayımlanan köşe yazısında şu ifadeleri kullandı:

"Bu 14 madde genel olarak internet haber sitelerini kapsıyor. Milletvekillerinin önümüzdeki birkaç günde görüşüp oylayacağı 15 madde daha var. Sosyal medyayı ilgilendiren teklifler de bu maddelerde ele alınıyor. Kabul edilirlerse Türk Ceza Kanunu’na ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçu eklenmiş olacak. Tartışma da buradan çıkıyor.

Biraz daha açarsak; yanıltıcı bilgiyi üretenler kadar ‘yayanlar’ da artık sorumlu olacak. Halk arasında endişe, korku veya panik yaratacak, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi yayanlara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. ‘Yaymak’, Twitter’dan bildiğimiz RT’lemek demek. Ya da bir içeriği paylaşmak.

Yahu altı üstü bir RT’ye hapis cezası mı verilir’ deniliyor. Meseleye sadece bir içeriği RT’lemek basitliğinde bakarsak öngörülen ceza ağır. Fakat meseleye bir RT’nin yayılmaya etkisi üzerinden bakarsak durum değişiyor. Sosyal medya üzerinden kaos çıkarmanın, bu kaosu gerçek hayata taşımanın ne denli kolay olduğunu ve bir RT’nin dahi rolünü anlatmaya gerek yok.”