Siyonist The Marker Gazetesi: İsrail Kuruluşunun 100. Yıl Dönümünü Göremeyebilir

Siyonist The Marker Gazetesi: İsrail Kuruluşunun 100. Yıl Dönümünü Göremeyebilir

The Marker gazetesinde Meirav Arlosoroff imzalı analizde, “Bu koşullar altında İsrail hiçbir zaman kuruluşunun 100. yıl dönümünü göremeyecek.” denildi.

Siyonist İsrail’in The Marker gazetesinde Meirav Arlosoroff imzalı analizde, rejimin son durumu ele alındı.

Arlosoroff imzalı analizde şu ifadelere yer verildi:

“Kuruluşumuzun 76. yılını kutluyoruz, bu olay tarihimizin en zor ve en acı olayıdır.

(İşgal altındaki Filistin’in) farklı şehirlerinde kutlama etkinliklerinin yerine İsrailli aileler bundan sonra ne olacak sorusunu gündeme getirecek. Onlar ‘İsrail bu krizden çıkmayı başarabilecek mi ve biz 100. yılımızı kutlayabilecek miyiz?’ diye soracak.

Onlar kararlı bir şekilde şu cevabı verecek: Bu sorunun cevabı (hayır), İsrail'in girdiği bu süreçle 100. kuruluş yıl dönümünü gerçekleştiremeyeceğiz.

Bu sadece benim görüşüm değil. İsrail’in Yeni Görüntüsü adlı belgenin editörleri Hebrew Üniversitesi ekonomi profesörü Eugene Kandel ve Ron Tzur gibi kişiler de bu görüşü savunuyor.

Kandel ve Tzur, (sözde) İsrail yönetiminin koşulları hakkında önemli bilgilere sahip kişilerdir, Eugene Kandel uzun yıllar Başbakanlık ofisinde Ekonomi Konseyi'nin başkanlığını yapmış ve Başbakan Binyamin Netanyahu'nun en yakın kişilerinden biri olarak kabul ediliyor. Ron Tzur ise Nükleer Enerji Kurulu'nun kıdemli üyesi ve Örgütün Reform Dairesi başkanı olarak görev yaptı. Her ikisinin de yönetim faaliyetleri sürecinde uzun bir geçmişi var ve bu deneyim, kabinenin koşullarını analiz etmelerine olanak tanıyor.

Elbette bunun mutlu bir analiz olmadığını kabul etmek gerekir, ancak tam tersine belgeyi hazırlayanların vardığı sonuç, İsrail'in karanlık bir gelecekle karşı karşıya olduğu yönündedir.

Belgeye göre, mevcut siyasi yapının aynı şekilde devam ettiği durumda İsrail'in bir Yahudi devleti olarak varlığını sürdüremeyecek.

İsrail'in çöküşe doğru gittiğini değerlendiren Kandel ve Tzur, toplumun gözünü bu tehlikeye açmaya çalışıyorlar ve İsrail'in hayati ve gerçek bir tehdide maruz kaldığını ve bu konuda bir şey yapılmaması halinde İsrail’in gelecekte 100. kuruluş yıl dönemini göremeyeceğini söylüyor.

İsrail'i yöneten mevcut siyasi yapının iktidarda olduğu sürece iç savaşı durdurma şansı yok. Onların sebep oldukları büyük felaketten sonra aynı yolda, aynı çerçevede ilerlemek mümkün değil. İsrail'in yapısında ve idari altyapısında köklü bir değişiklik yapılmadan İsrail'in ayakta kalması mümkün olmayacaktır.

Kandel ve Tzur, İsrail'in karşı karşıya olduğu çöküş sürecini şöyle özetliyor:

Bugün İsrail, farklı görüş ve pozisyonlara sahip birkaç bloğa bölünmüş durumda ve tercih ettikleri değerleri yönetim yapısına getirmek için birbirleriyle kavga ediyorlar. Savaştan sonra kimlik kavgalarının durdurulması bekleniyordu, ancak bunun gerçekleşmediğine tanık olduk. Bunun nedeni bloklar arasındaki uçurumun kapatılamayacak kadar büyük olmasıdır. Dolayısıyla (Gazze Şeridi) savaşının sonunda İsrail'deki iç çatışmanın güçlü biçimde devam etmesi bekleniyor.”

Tesnim Haber Ajansı