"Hizbullah ne yaptı ki?" Diyenler Bu Makaleyi Okumalı

"Hizbullah ne yaptı ki?" Diyenler Bu Makaleyi Okumalı

Hava savunma sistemi delik deşik olmuş bir sömürge projesinin ve yerleşimcilerinin yakın geleceğini sorgulayan yazar Indrajit Samarajiva, The Cradle'da yayınlanan makalesinde...

Hava savunma sistemi delik deşik olmuş bir sömürge projesinin ve yerleşimcilerinin yakın geleceğini sorgulayan yazar Indrajit Samarajiva, The Cradle'da yayınlanan makalesinde, Lübnan direnişinin doğasındaki askeri dehanın uzantısı olan savaş stratejisinin Siyonist varlığı nasıl felce uğrattığını konu ediniyor.

Hizbullah'ın İsrail'in “gözlerini ve kulaklarını” nasıl kırıp geçirdiği büyüleyici derecede sıkıcı. Aylardır Lübnan direnişinin videoları metodik olarak sıradandı; bu iletişim kulesini, o binayı, o dinleme istasyonunu havaya uçurdu.

Hiçbir şey yokmuş gibi görünüyordu ama birikiyor. Hizbullah'ın elinde İsrail'in kuzeydeki istihbarat toplama karakollarının bir listesi vardı ve Odysseus ve Cyclops gibi aylar boyunca sistemli bir şekilde bu karakolların gözlerini dürttü. Artık İsrail ordusu ne kadar büyük olursa olsun, fiilen kör olmuş durumdalar.

Haaretz'in haberine göre harita kuzeydeki yeni tampon bölgeyi gösteriyor

Hizbullah, işgal devletinin hava savunmasında giderek daha büyük boşluklar açtıkça İsrail'e daha büyük füzeleri daha sık, daha iyi ve daha derin nüfuzla ateşleyebilir. İsrail için bu yıpranma giderek artan bir sorundur. Hava savunmaları bağlantılı bir sistemdir ve ağ giderek daha fazla 404 geri dönüş yapmaktadır. Örneğin, 230 milyon dolarlık SKYDEW keşif balonu/casus balonunun imhasını ele alalım .

Bu balon, alçaktan uçan insansız hava araçlarını ve füzeleri tespit etmek için tasarlandı; bu, Direniş tarafından en çok kullanılan vektör olduğundan özellikle önemlidir. SKYDEW, uçaklardan çok daha uzun süre havada kalabilir ve nispeten daha ucuzdur ve yer tabanlı sistemlerden çok daha uzağı 'görebilir'. Aynı zamanda Suriye, Irak ve daha az ölçüde Hizbullah'tan, özellikle de Hayfa limanından gelen saldırıları korumalarına olanak tanıyan son derece stratejik bir bölgeye yerleştirildi. Ama artık parti bitti. Şimdi balona bakın:

SKYDEW artık büzüşmüş ve işe yaramaz hale gelmiş durumda; büyük bir kayıp, aynı zamanda büyük bir çöküşün de habercisi. SKYDEW ' Hedef Kartı'nın (Hizbullah istihbaratından) söylediği gibi, dronlara ve İHA'lara karşı elektronik bir izleme ve sinyal bozucu sistemle korunuyordu” ve “üç katmanlı füze önleme sistemiyle korunuyordu: Iron Dome, David's Sling ve Hetz [Ok]." Bunların hepsi bir soğanın katmanları gibi dilimlendi ve İsrail savunması çıplak kaldı.

İsrailli yerleşimcilerin herkesten daha iyi bildiği gibi, kuzey cephesi artık geçirgen. Asher bölge konseyi başkanı Moshe Davidovitz'den alıntı yapacak olursak:

"Ülkenin merkezine on roket düştü ve medya kargaşa içinde, ülke kargaşa içinde" diye yazdı. “Ancak her gün çatışma hattındaki yerleşim birimlerine ve Celile'ye, aralarında tanksavar füzeleri ve intihar uçaklarının da bulunduğu onlarca roket atılıyor ve ülke sessizliğini koruyor. Bu bir kez daha kuzeyin sayılmadığının kanıtıdır.”

İsrail'in iki ana üssünden biri olan Meron Hava Üssü

Hizbullah elbette kuzeyi de saydı . Ellerinde İsrail askeri hedeflerinin bir listesi var ve onları tek tek inceliyorlar. Örneğin işgal devletindeki iki ana üsten biri olan Meron Dağı Hava Gözetleme Üssü'nü ele alalım. Üst düzey bir İsrail hava kuvvetleri yetkilisi, Maariv'in 2016'da yazdığı bir makalede üs hakkında şunları söylüyor :

"Hava kontrol sistemi, Hava Kuvvetlerinin operasyonel kabiliyeti açısından hayati öneme sahiptir. Ana görevi işgal altındaki hava sahasını korumaktır. Kontrol sistemi aracılığıyla, helikopterler, uçaklar, füzeler ve diğer sınıflandırılmış silahlar da dahil olmak üzere gökyüzünü korumaya yönelik tüm yetenekleri etkinleştiriyoruz. sistemler."

Hizbullah istihbaratı burayı bombalarken şunları yayınladı:

Öncelikle Meron Hava Gözetleme Üssü, işgal altındaki Filistin'in kuzeyinde, işgal altındaki Filistin'in en yüksek zirvesi olan Jarmaq Dağı'nın ("Meron Dağı") zirvesinde bulunuyor. Meron Üssü, gaspçı varlığın kuzey kısmındaki yönetim, gözetleme ve hava kontrolü için tek merkezdir ve bunun için önemli bir alternatif yoktur. Tüm gaspçı varlığın iki ana üssünden biridir: Kuzeydeki "Meron" ve ikincisi güneydeki "Mitzpe Ramon".

Meron Üssü, Suriye, Lübnan, Türkiye, Kıbrıs ve Akdeniz'in doğu havzasının kuzeyine yönelik tüm hava operasyonlarının organize edilmesi, koordine edilmesi ve yönetilmesinden sorumludur. Ayrıca bu üs, yukarıda belirtilen yönlerde elektronik karıştırma operasyonlarının ana merkezidir ve kadrosunda çok sayıda elit subay ve Siyonist güçlerin askerleri bulunmaktadır.

İkinci olarak, büyük lider Şeyh Salih El Aruri ve şehit kardeşlerinin güney banliyösünde öldürülmesi suçuna ön müdahale kapsamında 6 Ocak 2024 Cumartesi günü saat 07:50'de İslami Direniş savaşçıları [ Beyrut'tan Dahiyeh, Meron Hava Gözetleme Üssü'nü çeşitli tiplerde 62 füzeyle hedef alarak doğrudan ve doğrulanmış isabetler sağladı.

Hizbullah, Meron Hava Üssü'ne yönelik saldırılarını sayısız videoyla dile getirdi ve acımasız oldu. Sıkıcı olabiliyor çünkü her şey asla ateş topu gibi olmuyor, ancak her küçük vuruş birikiyor. Ne zaman İsrail hava savunmasında bir delik açılsa, delik daha da büyüyor çünkü Hizbullah karmaşık, birbirine bağlı sistemlere zarar veriyor.

Bugün Meron üssü bırakın bölgeyi, kendisini zar zor savunabiliyor. Tel Aviv, Hizbullah'a ve müttefik liderlere suikast düzenleyerek karşılık verdi, ancak direniş sadece füzelere bu şehitlerin adını verip daha fazlasını gönderdi.

Bu bir yıpratma savaşıdır ve İsrail düşüncesizce saldırırken Hizbullah da buna dikkat ediyor. Güneydeki Gazze'deki sivillere yönelik acımasız askeri saldırı nedeniyle dikkati tamamen dağılan İsrail, kuzeydeki savaşı kaybetti.

Aylarca süren bu idari olmayan sıkıcı çalışmanın ardından Hizbullah nihayet iyi şeylere ulaştı. İşgal devletinin kuzey hava savunması bugün, köpeğin kediyi kovaladığı eski püskü bir cibinlik gibidir. Deliklerle dolu ve büyük olanlarla. Hizbullah giderek daha isabetli silahlarla istediği gibi ateş edebiliyor. Örneğin, burada Hizbullah bir SKYSTAR 330'u Tabur 869 operatörüne insansız hava aracıyla vurarak düşürüyor.

Bu olayda Hizbullah, casus balonunu değil, aynı anda üç noktada balon kontrolörlerini hedef aldı . Operatörlerin elenmesiyle balon kontrolden çıktı ve Lübnan'a indi ve orada bazı çocuklar onu kurtardı. İsrail'in kuzeydeki gözü ve kulağı budur. Yerdeler.

Demir 'Bitti'

Artık İsrail'in kuzeyde hava savunması diyebilecek hiçbir şeyi kalmadı. Demir Kubbe tamamlandı. Hizbullah istediği zaman ateş edebiliyor ve yedi aydır her gün ateş edebiliyor. Irak Direniş füzeleri tam onların üzerinden Hayfa'ya doğru uçuyor. İran istediği zaman tüm ulusal sistemi alt üst edebilir. İsrail hâlâ vicdanları rencide edebilir ama artık füzelere karşı savunmasız durumdalar. Hamas bile travma yaşayan Gazze'den onlara vuruyor. Açık sezon ve yerleşimciler bunu biliyor.

İsrailli yerleşimciler, tüm İbrani basınında açıkça huzursuz durumlarından yakınıyorlar. Bazıları o kadar öfkeliydi ki, tüm eyaletten ayrılıp yeni Celile Eyaleti'ni kurmakla tehdit ettiler. The Jerusalem Post'un dediği gibi :

N12'nin haberine göre, bardağı taşıran son damla, başbakanın kabine toplantısında Benny Gantz'ın sorusuna verdiği yanıttı. Gantz, sakinlerin okul yılının başlangıcında 1 Eylül'de evlerine dönüp dönmeyeceklerini merak etti ve Netanyahu şu soruyu yanıtladı: "1 Eylül'den birkaç ay sonra dönerlerse olabilecek en kötü şey nedir?"

Bu elbette olabilecek en kötü şey . İsrail'in onlarca yıldır uluslararası aktörleri Tel Aviv'in kötü davranışlarını kabul etmeleri ve onlardan beklemeleri yönünde eğittiği önermenin tamamı, onların ne isterlerse yapabilecekleri yönünde. Demir Kubbe çalışmazsa İsrail de işe yaramaz ve şimdi Demir Kubbe de çalışmıyor. Artık Demir Elek var. Kutsal savaşçılar onu deliklerle doldurdular.

Hizbullah'ın hedef aldığı Demir Kubbe saldırganı

Bu çok büyük bir sorun çünkü Demir Kubbe İsrail'in sadece fiziksel savunma mekanizması değil, aynı zamanda psikolojik savunma mekanizmasıdır. Tüm sömürge projesini inandırıcı kılan da bu, bölgedeki herkese zorbalık yapabilmeleri ve hiçbir sonuca katlanamamaları. 'Demir Kubbe'ye inanmak, 'İsrail'e inanmaktır ve artık ikisi de inandırıcı değildir. Böylece kuzeydeki Yahudi yerleşim yerleri boşaldı ve yakın zamanda geri gelmeyecekler. Direniş Haber Ağı'nın (RNN) söylediği gibi ( 29 Mayıs'ta ):

Siyonist Savaş Bakanlığı'na göre, işgal altındaki Filistin'in kuzeyindeki 930 yerleşimcinin evi, 7 Ekim'den bu yana 86 yerleşim yerindeki Hizbullah roketleri nedeniyle hasar gördü.

Örneğin Al-Manara'da 155 evden 130'u yıkıldı. Metulla'nın yerleşim yerinde en fazla yalnızca 34 sakini kaldı . En büyük (kuzey) yerleşim yerlerinden biri olan Kiryat Shmona'nın nüfusu 24.000'den 4.000'in altına düştü ve 124 ev hasar gördü.

Bu, kuzeydeki 200.000'den fazla yerleşimcinin kendi mülteci kamplarını kurarak direniş nedeniyle yerlerinden edilmesiyle ortaya çıktı . Bazıları "İsrail"den ayrılıp kendi devletlerini kurmak isterken , bazıları da "Margaliot" yerleşimi gibi oluşumla bağlarını dünden itibaren koparmış durumda. Şaşırtıcı bir şekilde, IOF'nin, finansman nedenlerini öne sürerek veya belki de Hizbullah'ın elindeki hedeflerin sayısını azaltmak için kuzey sınırında ve civardaki yerleşimlerde sahip olduğu asker sayısını önemli ölçüde azaltmayı planladığı bildiriliyor.

Hizbullah'ın bir hedefi, Demir Kubbe bataryasını ortadan kaldırmasına bir örnek verelim. Bunu sistematik olarak defalarca yapıyorlar. Bu rapor, Hizbullah'ın önce bataryayı çöp atarak nasıl ortaya çıkardığını, ardından da insansız hava araçlarıyla vurduğunu anlatıyor.

Özel görüntüler , Hizbullah'ın "ateş yakma" adı verilen bir taktik kullanarak "Kfar Blum" yerleşim yeri yakınındaki "Demir Kubbe" batarya istasyonlarının konumlarını ortaya çıkarmasını sağlayan izleme ve keşif operasyonlarını ortaya koyuyor.

Görüntülerde Hizbullah'ın tesislere mühimmat fırlattığı ve Demir Kubbe tarafından gerçekleştirilen müdahale sürecinin belgelendiği görülüyor; bu, Hizbullah'ın yüksek hassasiyetli niteliksel bir operasyon yürütmesine olanak sağladı.
4:25'teki sahneler, Demir Kubbe pillerinin saldırıyı tespit edemeden, takip edemeden veya engelleyemeden başarılı bir şekilde hedeflendiğini gösteriyor. Yayınlanan fotoğraflar aynı zamanda Hizbullah'ın yeni kurulan bu bölgelerdeki İsrail askerlerine istihbarat nüfuzunu ve kullanılan tahkimatların coğrafi ayrıntılarını ve boyutlarını belgeleme yeteneklerini de ortaya koyuyor.

Hizbullah bunu defalarca yaptı ve düzenli olarak Demir Kubbe pillerini tek tek avlayıp aradı. Geri kalan gözetleme ekipmanlarının da büyük oranda yok olduğu ve gelecekleri göremedikleri göz önüne alındığında İsrail, askeri varlıklarını sınırdan daha da uzağa çekmek zorunda kalıyor. Aksi halde şöyle olur:

Bu, Hizbullah'ın Barkat Risha'nın garnizon birimini İran Almas üst saldırı ATGM'si (Tanksavar Güdümlü Füze) ile vurduğu an . ' İsrail, Hizbullah ve Hamas'ın aksine son 20 yılı yer altında tünel kazarak geçirmedi, bu nedenle askerlerinin tamamı Demir Kubbe olmadan açığa çıkıyor. Ayrıca örneğin IOF'un 769. Tugay Karargahını veya ondan geriye kalanları ele alalım.

Resim

Sömürge projesi hava savunması olmadan hızla küçülecek. Askerler gidince yerleşimciler de ayrılmak zorunda kalıyor. Bu stratejik bir geri çekilme değil, stratejik bir yenilgidir. Bu bir çözüm değil, sadece çözülme. Ancak İsrail'in yapabileceği tek şey bu. Sadece kuzeyin kontrolünü kaybetmedi, aynı zamanda bu savaşın temposunun kontrolünü de kaybetti. Hizbullah, İsrail pişene kadar ateşi yükseltmeye devam edebilir. Birkaç gün önce tam anlamıyla alevler içinde kalan Kiryat Şmona'ya (işgal altındaki el-Khalisa) bakın:

Bunun nedeni doğrudan Demir Kubbe'nin insansız hava araçlarını engellememesi ve Hizbullah'ın tüm bölgenin ateş kontrolünü elinde tutmasıdır. Bu nedenle yanar. Yerleşimciler artık tam anlamıyla erimiş bir “hoş geldin” panosu görüyor.

İsrail, Lübnan sınırından giderek uzaklaşırken, kuzey cephesinin çöküşü işgal devletini Suriye ve Irak'tan doğrudan gelebilecek saldırılara da açıyor. Bütün bunlar İsrail'e çok büyük psikolojik zarar veriyor çünkü Demir Kubbe onların birincil güvenlik battaniyesiydi.

Hizbullah'ın 8 Ekim 2023'ten bu yana 1.650'den fazla istihbarat, gözetleme ve hedef tespit (ISR) ekipmanını imha ettiği bildirildi. İsrail, askeri değeri olmayan ambulansları ve evleri çılgınca bombalarken Lübnan direnişinin gerçek bir stratejisi vardı. Artık İsrail kuzey Filistin'i kaybetti ve geri gelmeyecek.

Bu makale, yazarın izniyle, The Cradle'ın stil kılavuzuna uyacak şekilde küçük düzenlemelerle yeniden yayımlandı. Orijinali burada .