Fatih Altaylı : Kılıçdaroğlu’nun  Tavrı  Öğrenilmiş Çaresizlik

Fatih Altaylı : Kılıçdaroğlu’nun Tavrı Öğrenilmiş Çaresizlik

Fatih Altaylı: Kılıçdaroğlu’nun bu yaptığı, Muharrem İnce’nin, 'adam kazandı' cümlesinden bin kat daha vahim

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir kez daha aday olmasının hukuka uygun olup olmadığına yönelik soruya, "Diyelim ki ses çıkardık nereye gidecek? YSK üyelerini atayan kim? Erdoğan. İtiraz edeceğin hiçbir yer yok" diye yanıt vermesini değerlendirdi.

Altaylı, 2018'deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP'nin adayı Muharrem İnce'nin İsmail Küçükkaya'ya gönderdiği, "adam kazandı" mesajını hatırlatarak, "Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu yaptığı, Muharrem İnce’nin 'adam kazandı' cümlesinden bin kat daha vahim bir cümledir" dedi.

Kılıçdaroğlu’nun, “itiraz etsek ne değişecek ki!” tavrının, "öğrenilmiş çaresizlik" olduğunu savunan Altaylı, şu ifadeleri kullandı:

"Belli ki, ana muhalefet lideri, bu çaresizliği iliklerine kadar işletmiştir. Ve daha vahimi topluma, seçmenlerine, kendisine umut bağlayanlara da empoze etmektedir. 'Ben öğrendim siz de öğrenin' diyerek çaresizliği dayatmaktadır.

Bu aslında kızılacak değil, üzülünecek bir vaziyettir. Toplumun bir kesiminin umut bağladığı bir partinin liderinin, bir liderde asla olmaması gereken böyle bir psikolojik durumdan mustarip olması, sosyal ve siyasal olarak son derece sıkıntılı bir duruma işaret eder.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3. kez aday olup olmadığına, olup olamayacağına karar verecek olan elbette hukuktur. Ve muhalif bir siyasi lidere düşen görev, öğrenilmiş çaresizlikle kıvranarak, yenilgiyi peşinen kabullenmek değil, sonuna kadar hukuk mücadelesi vermektir.

Bir siyasi liderin, böyle bir şeyi öğrenmiş ve içine sindirmiş olması onun adına büyük talihsizlik, toplum adına ise bir felakettir."

Yazının tamamı için tıklayın.