Abdurrahman Dilipak

Abdurrahman Dilipak

Yunan’la kardeş olmak

Ecevit öyle diyordu: Rakıyı içince anlarsın Yunan’la kardeş olduğunu..

Yok canım! Rakıyı içip aklı başından gidip ön yargılarından kurtulunca o da bizim gibi yiyip, içip, eğleniyor demeye getiriyor..

Ben bir başka açıdan bakmak istiyorum konuya.. Önce biz insanız. Biz asırlarca bir ve beraber yaşadık, tek devlettik yani.

Bu arada Yunan diye bir “millet” yok.. Yunan kelimesi İon denizi çevresinde yaşıyan halkları ifade etmektedir ve coğrafya olarak da sadece Moro ve Girit’i kapsar.. Ne Yunan diye bir halk, ne de bir medeniyet var anlayacağınız. Güya, Helenler, Trekler, Grekler, Makedonlar ve Rumlar tek bir millet.. Hikaye! Orada yaşayan Greklerden söz edebiliriz. Greklerin özgün bir dili yok. Grekçe denilen dil, bir Anadolu uygarlıklarına ait dil olan Likca’nın avamicesidir. Muhtemelen denizciler tarafından o bölgeye taşındı.

Bakın Rum diyince bugün anlaşılan da çok farklı. Kur’an-ı Kerim’de Rum suresi diye bir sure var. Anadolu arzı Rumdur. Rumelidir. Biladı Rumdur burası. Mevlana’nın bir adı da Rumi’dir.. Anadolu coğrafyasında yaşayan herkes Rumdur. Müslümanı da, gayrimüslimi de, Türk’ü, Arab’ı, Kürd’ü, Rum dedikleriniz, Ermeni dedikleriniz hepsi Rumdur.. Bugün Rum dediklerinizin dörtte üçü Müslüman olmuş bir halktır.

Pek bilinmez ama, Süryani Patrikliğini kurduran Hz. Ömer’dir. Ermeni Patrikliğini kurduran Fatih Sultan Mehmet’tir. Fatih Sultan Mehmet aynı zamanda Doğu Roma Bizans’ın başı olarak Rum Patrikhanesinin de başıdır.

Bakın 29 Haziran 2014’de ODTÜ’de konuşan, Rum asıllı Müslüman Hamza Tzortzis aradaki sınırların kaldırılıp, iki halkın kucaklaşmasını istiyordu.. Biliyorsunuz Yusuf İslam da Yunan asıllı. Eski adı Cat Stevens. Düşmanlık ön yargılardan kaynaklanıyor. ‘Yunanistan Türkiye’ye bağlanırsa krizden kurtulur’ diyor Chicago Üniversitesi’nden Prof. Tom Ginsburg. Yunanistan’ın krizden kurtulması için Türk Lirası’na tabi olması gerektiğini söylüyor Ginsburg. Huffington Post adlı haber sitesine makale yazan Chicago Üniversitesi’nde Uluslararası Hukuk ve Politika Bilimi Profesörü olan Tom Ginsburg, beklenmeyen bir öneride bulundu. Tarih boyunca Türklerle Yunanlıların aynı coğrafyada varolduklarını söyleyen Ginsburg, Yunanistan’ın 1821’de Osmanlı Devleti’nden özgürlüğünü aldığını ve iki ülkenin o tarihten beri en az 4 kez savaştığını da hatırlatıyor. Prof. Ginsburg, Yunanistan’ın kurtuluşunu ise euro’dan liraya geçişte görüyor. Buna göre bu birliktelik sağlanırsa, iki ülkenin mali kararları Ankara’da, sosyal kararları ise Atina’da alınarak, daha rahat bir federasyon oluşturulabilir.

Gerçekleştireceği müzikal gösteri için İstanbul’a gelen ünlü Hollywood yıldızı Hugh Jackman burada daha birkaç ay önce herkesi şaşırtan açıklamalarda bulundu. Salondakilere ‘Merhaba’ diye seslenen Hugh Jackman, kısmen Türk olduğunu da belirtti. Bu sene 17- 20 Mart tarihleri arasında Zorlu Center’da gerçekleştirilen müzikal gösteri için Türkiye’ye gelen Hollywood yıldızı Hugh Jackman, “Büyük büyük babam burada yaşıyordu. Sanırım Sakız Adası’nda doğmuş. Kimse emin değil ama sanırım burada bir bankada çalışmış. Babam birçok kere geldi Türkiye’ye ve bana dedi ki, ‘Sen kısmen Türk’sün, Türk sayılırsın.’ O yüzden Türk kahvesine bayılıyorum. Yani sabahları kalktıktan sonra bir fincan Türk kahvesi içmek kadar beni mutlu eden bir şey yok” dedi. Basın mensuplarının, “Siz Osmanlı’nın torunusunuz doğru mu?” şeklindeki sorusuna ise ünlü yıldız, “Aslında biraz karışık. Yani ailemin bazı üyeleri, bazıları Türk’tü diyor. Bazıları Yunan’dı diyor. Yani bilemiyorum ama bugün buradayken “Türk” diyorum. Ama dürüst olmak gerekirse yüzde yüz emin değiliz” şeklinde karşılık verdi. Çok büyük bir tarih tutkusunun olduğunu ifade eden Hugh Jackman, “Türkiye ve Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili kitaplar okuyordum. Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili olarak bu kadar hüküm sürmüş bir imparatorlukla ilgili olarak bu kadar az bilgiye sahip olmuş olmaktan açıkçası biraz utandım” dedi. Ünlü aktör son olarak Ayasofya, Topkapı Sarayı ve Sultanahmet Camii’ne gitmek ve güzel Türk yemeklerinden yemek istediğini dile getirdi.

Rakı içerek değil ama mesela Rembetiko dinleyerek iki halkın ortak kültüründeki ritmi yakalayabiliriz.

Mübadele aslında her iki halka karşı bir tuzaktı. Bana sorarsanız Rumlar evlerine geri dönsünler. Ahiyani rum, baciyanı rum, gaziyanı rumla bir araya gelsinler. Yunanistan’la sınırlarımızı kaldıralım. Bugün buna biz değil daha çok komşularımız muhtaç. Batı ipe un sermeye devam etsin.. Biz komşularımızla el ele tutuşabiliriz..

Doğduğumuz anne babayı, toprağı, zamanı, derimizin rengini ve cinsiyetimizi biz seçmedik. Biz insanız. Hepimiz Hz. Adem’in çocuklarıyız ve atamız Adem de topraktandır. Doğu da batı da Allah’ındır. Bizler ya dinde kardeş, ya tende bir eşiz!

Selâm ve dua ile.

yeniakit

Bu yazı toplam 772 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.