Abdurrahman Dilipak

Abdurrahman Dilipak

Sürpriiiz!

Tamam, yüze yüze sonuna geldik.. Tamaaam rahatlayın.. Bu kadar gerilim yeter. Telefonumun öbür ucunda bir doktor arkadaşım, toplumun aşırı stres yüklenmesinden şikayetçi. Ama bu stres iktidarın şansını artırırken muhalefeti yıpratıyormuş. İnsanlar şuuraltında “gelenin gideni aratması”ndan korkuyormuş. 

Söz bitti.. Şimdi sandık konuşacak. AK Parti toparlandı. Umulandan daha iyi bir sonuç alacak gibi.. CHP’nin durumu vahim.. Kılıçdaroğlu’nu sürpriz bekliyor.. Keskin sirke küpüne zarar veriyor. Kemal bey valizini toplamaya başlasa iyi olur. Devlet bey’in durumu Kılıçdaroğlu kadar vahim değil. 
HDP’de ne olacağı belli değil. HDP eğer 9 küsurda kalırsa o sandalyeler AK Partiye gider. 10.3-5 AK Parti’ye çok yaramaz. Mesela HDP oy alacak olursa, HDP’nin milletvekili sayısı artmaz ama %3’lük bir oy kaybı CHP için trajik bir sandalye kaybına yol açabilir. HDP CHP’den oy alacağına göre, AK Parti ya HDP bölgesinden ya da CHP bölgesinden artı milletvekili kazanacak. Zaten ulusalcılar Vatan Partisi’ne gidecek, laikçi radikal Kemalistler Emine Ülker Tarhan’a destek verecek.. 

Yani bu seçimin en şanslı partisi AK Parti. CHP en şanssız parti. HDP en kritik parti. Ya kazanacak ya kaybedecek. MHP cephesinde, değişimin yönü negatif olsa da trajik bir değişiklik yok. SP-BBP için sükutu hayal olabilir. Özellikle de SP’nin Paralelle dirsek teması, CHP ile seçim ittifakı arayışı, İran ve Suriye politikaları, AK Parti’ye karşı muhalefetin dili ve üslubu  tabanda ciddi rahatsızlıklara sebeb oldu. 

Seçime katılan 20 partinin 15’inin oyu %1,5 seviyesinde gibi gözüküyor. Gerçeği pazar gecesi göreceğiz. Görünen köyün manzarası böyle.
Seçime AK Parti tabanından büyük bir katılım bekleniyor. Muhalefetin radikal kanadından da yoğun bir katılım bekleniyor. Ama muhalefet partilerinin sempatizanları sandığa gitmeyecek gibi.. 

Şu açık bir gerçek ki, AK Partisiz bir Türkiye, aklı ve vicdanı öfkesine teslim olmamış kişilerden oluşan muhalif insanlar ve CHP tabanında bile ürküntü veriyor.

Zaten görünen o ki seçim sonrası iktidar değişikliği yok. Tartışılan AK Parti’nin referandum ya da anayasal çoğunluğa ulaşıp ulaşmayacağı ile ilgili bir tartışma var.. Bu da bir yerde AK Parti’nin alacağı oy miktarı ve oranı ile ilgili olduğu kadar, HDP’nin alacağı oy miktarı ve oranı ile de ilgili. HDP’nin oyu, CHP’yi olduğu kadar AK Parti’nin sandalye sayısını da etkiliyor..

İlginç bir seçim süreci yaşıyoruz. Eskiden sürece derin devletin müdahalesi vardı, şimdi seçime Paralel yapı müdahele ediyor. Paralel yapı AK Parti dışındaki herkese, her türlü desteği veriyor.. Bu konuda uluslararası sistemden Siyonist lobiden. Sisi ve Esed’den de destek görüyorlar.. Bu anlamda ilginç bir süreç yaşıyoruz. Her şey birbirine karıştı, kimin eli kimin cebinde belli değil.

Göreceksiniz seçimden sonra taşlar yerinden oynayacak.. Oynanan kirli oyun geri tepecek..

Öfkesi aklından büyük olmayan herkes şunun farkında, AK Parti’nin bugün için bir alternatifi yok. Zayıf bir AK Parti’nin de kimseye faydası yok. AK Parti’nin alternatifi, karmaşa, kriz.. Felaket.. Göreceksiniz aklıselim galib gelecek.. Birilerinin evdeki hesapları çarşıya uymayacak.. Sandığa daha fazla oy için giderken ellerindeki koltukları da kaybedecekler. HDP  barajı geçmesi halinde bile öyle fazla bir koltuk kazanamayacak.

Herkes sürece ilişkin sorumluluklarını hangi ölçüde yerine getirdiğinden çok sonucu merak ediyor.. Bu da ayrı bir handikap..Türkiye Anayasasını değiştirip başkanlık sistemine geçecekse, siyasi partiler, seçim, örgütlenme ve ifade hürriyeti yeniden ele alınacak, kapsamlı bir hukuk reformu yapılacaksa, toplumun da kendini yeniden yapılandırması şart. Devlet kendini yeniden yapılandırırken toplum eski halde kalamaz..

Seçim için sona geldik. Sürprizlere hazır olun.. Selâm ve dua ile.

yeniakit

Bu yazı toplam 1091 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.