Mehmet GÖKTAŞ

Mehmet GÖKTAŞ

Şeytan ve Dostlarının Kurbanla Olan Savaşı

Müslümanların bütün uğraşları ve koşuşturmaları, Allah"ın adını yüceltmek, i"lâyı kelimetullah içindir.

İçinde bulunduğumuz şu günler, özellikle bu yüce hedefin pratize edildiği, fiilen gerçekleştirildiği günlerdir.

Gerçi Müslümanlar olarak bütün zamanlarda ve mekanlarda Rabbimizin adını yüceltmekle mükellefiz, bunun için sa"yü gayret gösteririz. Fakat içinde bulunduğumuz şu Zilhicce ayının ilk on gününün en büyük özelliği, Rabbimizin adını tekbirlerle, tehlillerle yüceltmektir. Hem yaşadığımız topraklarda, hem de Hac ibadetini yerine getirdiğimiz mekanlarda.

Keseceğimiz kurbanlarla Rabbimizin ismini yücelteceğiz, Rabbimizin adını zikrederek, yüksek sesle tekbirler getirerek kurbanlarımızı keseceğiz.

Bu olayı daha iyi anlayabilmek için zıddından yaklaşalım; Biliyorsunuz Kitabımızda yenilmesi haram olan hayvanlar sayılırken "Vemâ ühille liğayrillah-Allah"tan başkası adına kesilenler" buyrulur. Ühille demek, sesin yükseltilmesi demektir. Yani bir hayvanın kesimi esnasında Allah"tan başkasının adının yükseltilmesi, yüceltilmesi demektir.

Arafe günü sabah namazından başlayarak dördüncü gün ikindiye kadar her farzın sonunda yüksek sesle Teşrik Tekbirlerimizle Rabbimizin adını yüceltiriz.

Sabah evimizden çıkıp bayram namazına giderken yüksek sesle tekbirler getiririz.

Kılacağımız bayram namazının içi zaten tekbirlerle doludur.

Bayramı yaşarken Müslümanlar olarak işin bu yönünü asla unutmamalıyız, başka hiç bir şeyi bunun önüne geçirmemeliyiz.

Şu anda milyonlarca müminin ifa ettiği hac ibadetine gelince; dikkat ederseniz, ihrama girip “lebbeyk” diye başladığımız andan itibaren sonuna kadar haccın bütün unsurları Rabbimizin adını tekbir etmekten, tehlil etmekten, yüceltmekten ibarettir, işin özü budur.

 

İşte Şeytan bunu istememektedir, insanların bu şekilde aynı zamanda Allah"a yaklaşmış olmalarına tahammül edememektedir.

Bunun içindir ki, Şeytan ta ezelde başlamıştır Kurban"ı engelleme ve çarpıtma işine. Hz. İsmail"e musallat olarak, Hz. Hacer"e musallat olarak, hatta Habil ve Kabil"le başlamıştı ve bugün de bunu sürdürmektedir.

Bunun içindir ki, İblis ve dostları da görevlerinin başındadır, Allah"ın nurunu söndürmek için seferberdirler.

Günler öncesinden muhabirlerine gerekli talimatlarını vermiştir Şeytan:

“Kurbanı önlemek, engellemek için elinizden ne geliyorsa yapın. Kurban yerine bedelinin bağışlanmasının daha iyi olacağını tartışmaya açın, bu istikamette fetva verecek belamlar bulun!”

“Kurban fiyatlarının bu sene çok yüksek olacağını, geçen yılın iki katı olacağını yayın ve böylece insanları ta baştan vazgeçirmeye çalışın!”

“Sahiplerinden kaçan büyükbaş hayvanları ve bunların kovalamacasını, bu arada meydana gelecek olumsuzlukları, kazaları mutlaka görüntüleyin ve ekranlara yansıtın.”

“Kesim esnasında ne kadar kötü görüntü varsa mutlaka yakalayın, beceriksiz ve acı veren kesimleri mutlaka tespit edin”

“Kurban denilince insanların aklına sadece kan gelsin, onun için ne kadar kan gösterirseniz, ne kadar çırpınan hayvan gösterirseniz o kadar önemlidir.”

“Bu arada hastane ve sağlık ocaklarında nöbet tutun, elini kolunu kesen kim varsa görüntüleyin!”

“Kurban kesiminden dolayı çevrenin kirlendiğini ispat etmeye çalışın, bu arada Avrupalı yetkililerle röportajlar yapın!”

“Kısacası, Müslümanlara bayramlarını zehir edin, özünden ve maksadından saptırın. Allah"ın adının yüceltilmesi, insanların Allah"a yaklaşma meselesi unutulup gitsin…”

Evet, İblis"in muhabirlerinin nasıl çalıştıklarına hepiniz şahitlik ediyorsunuz öyle değil mi?

Fakat siz hiç moralinizi bozmayın. Allah"ın izniyle her şey bir öncesine göre daha güzel olmaktadır.

İblis ve dostlarının arzularının aksine, Kurban Bayramı Allah Teala"nın adının daha da yücelmesine, Müslümanların birbirleriyle daha fazla kenetlenmesine, İslam"ın nurunun her geçen gün daha fazla yayılmasına vesile olmaktadır. Mübarek olsun!

doğruhabergazetesi

Bu yazı toplam 2370 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.