Oğul Mursi A Haber'e konuştu (Video)

Oğul Mursi A Haber'e konuştu (Video)

Mursi'yi hapiste ziyaret eden birkaç kişiden biri olan oğul Usame yaşananları A Haber'e değerlendirdi.

Mısır'da cuntanın kanlı bir darbe ile yönetimi ele geçirmesinin üzerinden 5 aya yakın zaman geçti. Bu süre zarfında halkın seçtiği Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hapse atılırken, ülkenin üzerine 30 yıl boyunca bir gölge gibi çöken diktatör Hüsnü Mübarek hapisten çıkarıldı. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birkaç ülke dışında dünya darbeye darbe diyemedi. Hapiste aralarında Mursi'nin de bulunduğu İhvan liderlerinden sağlıklı bilgi alınamıyor. Mursi'yi hapiste ziyaret eden birkaç kişiden biri olan oğul Usame yaşananları A Haber'e değerlendirdi. Mısır'ın içişleri Türkiye'nin değil ABD ve İsrail'in karıştığını söyledi. İşte Muhammed Mursi'nin oğlu Usame ile yapılan özel röportaj:

Mısır'ın devrik başkanı Muhammed Mursi Mısır'da gerçekleşen kanlı 3 Temmuz askeri darbesinden bu yana hapiste. 
Ailesiyle sadece bir kez görüşme fırsatı verilen Mursi'nin oğulları kendisiyle görüşme taleplerinin ikinci kez reddedildiğini belirtti. 
Ne avukatları ne de ailesi Mısır'ın devrik başkanından haber alamıyor.
Mursi'nin oğullarından Usame Mursi, babasının kendilerinden kaçırıldığını söyledi. 
A Haber'e konuşan Usame Mursi, Mısır ve Türkiye arasındaki son gelişmeleri değerlendirdi. 

"Sayın Erdoğan, insaniyetin yanında" diyen Usame Mursi, "Mısır'ın içişlerine Türkiye değil, Amerika İsrail ve körfez ülkeleri karışıyor" dedi.


Babanızla görüşme isteğinizin reddedildiği doğru mu? 

Evet, doğru... Başkan Mursi ile bugünkü görüşmeme izin vermeyeceklerini bildirdiler. 

Peki sizce neden izin verilmedi? 

Bir nedeni veremiyorum. Zaten bizler yasal bir düzeni olan, haklar, insan haklarının gözetildiği, yasal yolların aranabileceği, insan hakları konusunda bir garanti temin edebilecek bir düzende yaşamıyoruz. O yüzden bunu normal karşılıyoruz. Özellikle askeri darbeden sonra, artık sivil bir ülkede yaşamıyoruz, ordu tarafından yönetiliyoruz. Bu ilk kez olan bir şey değil, ikinci kez reddedildik. Başkan Mursi darbeden önce kaçırılmıştı ve şu an yine kaçırılıyor. Nerede olduğunu ne durumda olduğunu bilmiyoruz. Geçen haftadan bu yana kendisiyle hiçbir iletişimimiz olamadı. Avukatı olarak kendisini görmeyi bir tarafa bırakın, oğlu olarak kendisiyle iletişime geçmemize izin verilmiyor. 

Peki onun durumundan endişeli misiniz? 

Evet, tabii endişeliyim. Fakat bu ona özel bir endişe değil. Mısır halkının her bir bireyi için endişeliyim. Halk sıkı polis uygulamaları altında yaşıyor. Mısır halkı askerler tarafından gözaltına alınıyor, kaçırılıyor, işkenceye maruz kalıyor. Eylemlerde protestocular öldürülüyor. Dünyada daha önce görülmüş her kanlı askeri darbede yaşananlar yaşanıyor. 

En son kendisiyle ne zaman görüşmüştünüz?

Sanırım kendisiyle en son 12 gün önce görüşmüştüm. Meslektaşlarımla birlikte görüştük biz onun avukatlarıyız aynı zamanda danışmanlarıyız. Onu danışman ekibi olarak ziyaret ettik. Yeterince zaman yoktu. Yaklaşık 12 ya da 13 gün önceydi. 

Peki, sizce iyi durumda mı?

Şimdiki durumu hakkında bir şey söyleyemiyorum. Ancak en son gördüğüm zamanki durumu hakkında konuşabilirim. O zaman da standart şartlar altındaydı. Hatta standartlardan çok daha düşük bir durumda olduğunu söyleyebilirim. Fakat bizim için öncelik bu değil. O, Mısır'ın meşru başkanı ve Mısır'ın meşru başkanı kaçırıldı. Bu tamamıyla anayasal bir suçtur. Ama aynı zamanda bu askeri bir suçtur. Çünkü kendisi başkan olmanın yanı sıra ordunun başı… 

Türkiye'nin mısır elçisinden ülkeyi terk etmesi istendi. Sebebi ise Türkiye'nin Mısır'ın iç meselelerine karışması olarak gösterildi? Sizce Türkiye ülkenizin iç meselelerine karışıyor mu? 

Hayır, böyle olduğunu düşünmüyorum. Sayın Erdoğan insanlıktan, anayasadan ve meşruiyetten konuşuyor. Bunlardan bahsediyor. Bunun aksine diğer ülkeler Mısır'ın iç işlerine karışıyor. Amerika Birleşik Devletleri olsun, İsrail ve körfez ülkeleri olsun onlar Mısır'ın iç işlerine karışıyor. Biz Obama'nın Mısır'ın içişleri ile alakalı konuştuğunu duyduk. Aynı zamanda Netanyahu'nun ve Ehud Barak'ın da, Sisi ve ekibi için destek veren sözlerini nasıl başaracakları hakkında konuştuklarını biliyoruz. Türkiye köklü bir ulus... Türkiye'nin köklü derin bir tarihi var. Bu sebeple biliyorlar. Türkiye herhangi özgür bir ülkenin askeri bir darbe hakkında, özellikle de Mısır'da kan dökülmesinin ardından söylemesi gerekenleri söylüyor. 

Türkiye'nin durumu ele alışını nasıl görüyorsunuz? 

Türkiye ve Mısır akraba gibiler. Bizler yüzyıllardır birbirimize bağlıyız. Türk insanları bizim kardeşimiz. Onlar bizim komşularımız, meslektaşlarımız biz birbirimize bağlıyız. Türkiye'de olanlar Mısır'ı ilgilendirir ve aynı şekilde Mısır'da olanlarda Türkiye'yi ilgilendirir. 

Dünya'ya bir mesajınız var mı?
 

Dünyaya ne mesaj verebilirim ki? Zaten her şey ortada bu bir askeri darbe... Ama dünya şimdiye kadar göremedi. Sadece şunu söyleyebilirim: Bu Mısır'ın problemi, Mısır'ın askeri darbesi ve ancak Mısır halkı tarafından çözülebilir.