"Mısır Halkı Asla Geri Adım Atmayacak"

"Mısır Halkı Asla Geri Adım Atmayacak"

Peygamber Sevdalıları Platformunun düzenlediği Kutlu Doğum etkinliği için Diyarbakır`a gelen Mısır Cemaati İslami Siyasi Kanadı Bina ve Kalkınma Partisi Yüksek Kurulu Daimi Üyesi İslam El Ğamiri, İlke Haber Ajansına konuştu.

El Ğamiri ile yapılan röportaj;  

İLKHA: Devrimden sonraki Mısır hakkında bize biraz bilgi verir misiniz? 

El Ğamiri: 25 Ocak Mısır halk devriminden sonra yaşananlar sadece bu halkın iradesi ile gerçekleşen devrime karşı bir darbeden başka bir şey değildir. Önceki düzeni tekrar ihya etmeye çalışan bir darbe gerçekleşmiştir.  

“Özgürlük ve izzettin tadını alan Mısır halkı asla geriye dönmeyecektir” 

İLKHA; O halde siz 25 Ocak Devrimi`nin amacına ulaştığına inanıyor musunuz?  

El Ğamiri: Şuan 25 Ocak Mısır Devrimi 3 Temmuz’da Abdülfettah es Sisi’nin darbesi ile geri tepilmiştir. Ancak özgürlüğün ve izzettin tadını alan Mısır halkı asla geriye dönmeyecektir. Ramses ve Rabia Meydanlarında da bunu en açık şekli ile gösterdi. Mısır halkı da askerin kendisinden çalmış olduğu bu devrimi geri almak için elinden geleni yapacaktır. 

“Selef-i Nur Partisi büyük bir ihanet yaptı” 

Yapmış oldukları hatalar var mıdır? 

El Ğamiri: Mısır Devriminden sonra ister İslami gruplar olsun ya da diğer guruplar olsun, hepsi hatalar yapmıştır. Ihvan ya da diğer gruplardan beklenen şey ıslah şeklindeki bir yönetim değil, devrim ruhuyla bir yönetimle yönetmesiydi. Devrimden önceki yönetime karşı çok daha sert bir dille cevap vermesi gerekirdi. Yani devrim öncesi aktörlere biraz fazla müsaade edildiği kanaatindeyim.  

İLKHA: Sizler İslami bir grup olarak darbe taraftarı olan diğer İslamî gruplar ile aranızda nasıl bir ilişkiden söz edebilirsiniz? 

El Ğamiri: İslamî gruplardan ya da 25 Ocak halk devriminde mevcut olanlardan bu darbeye destek verenler büyük ihanet etmişlerdir. Onlardan örnek verecek olursak;
Selef-i Nur Partisi bunlardandır. İslami bir grup olmalarına rağmen fitne ve fesada göz yummuşlar hatta ortak olmuşlardır. Üzülerek söylüyorum ki; bunlar ahde ihanet etmişlerdir ve akan tüm kanda onların da payı vardır. Tüm bunlar seçilmiş olan cumhurbaşkanı Muhammed Mursi`yi indirmek için ortak olmuşlardır.  

“Darbe Mısır halkına büyük sıkıntılar yaşatıyor” 

İLKHA: Bilindiği gibi İhvan Mısır`da sadece bir sene hükmetti. Söylentiler bu bir senenin ihanet senesi olduğu yönünde bu konuda ne düşünüyorsunuz? 

El Ğamiri: Muhammet Mursi ihlâslı, sadık, vatanını seven bir adamdır. Kendisinde bu yönde hiçbir kusur yoktur. Muhammed Mursi hakkında yapılanlar, iftiradan başka bir şey değildir. Muhammed Mursi bir sene içerisinde hem ülke içerisinde hem de uluslararası arena da büyük zorluklarla karşılaştı. Tüm bunlara rağmen hala dik duruşunu sergilemektedir. Muhammed Mursi’yi ekonomik anlamda eleştirenler şuan Mısır`a bir baksın. Elektrik, su ve gaz sıkıntısı vardır ve halk büyük sıkıntı çekmektedir.  

“Sisi Siyonistlere yardım ediyor” 

İLKHA: Şüphesiz ki Filistin meselesi tüm İslâm âleminin meselesidir. Filistin ile ilişkisinden dolayı İhvan`ın suçlanıyor olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? 

El Ğamiri: Hamas ile olan ilişkimiz başımızın üzerinde ki taç gibidir. Muhammed Mursi bu ümmetin gururudur, şerefidir. Çünkü Hamas ile yapılacak her türlü görüşme ivedilikle çözülebilecek bir görüşmedir. Bu görüşme Filistin meselesinin kurtuluşu için, çözüm için en büyük adımdır. Muhammed Mursi’yi bu konuda eleştiren ve kötüleyenler, kötülerin ta kendileridir. Çünkü onlar Siyonistlerle işbirliği içine girip Filistin`e,  İslam ümmetine ihanet etmişlerdir. Bu konuda Abdulfettah Es Sisi`de siyonistlere en büyük yardımı yaptığı için tüm ümmete ihanet etmiştir.  

“Muhammed Mursi kötü muamelelere maruz kalıyor” 

İLKHA:  Son günlerde Muhammed Mursi`nin ailesinin bir iddiası gündemde. Mısır`da kafesin içinde yargılanan kişinin Muhammed Mursi olmadığı söyleniyor. Siz bu iddialar hakkında ne düşünüyorsunuz?  

El Ğamiri: Doğrusunu söylemek gerekirse Muhammed Mursi tabiri caiz ise cam bir sandığın içinde yargılanıyor. Tüm dünyadan tecrit edilmiş bir şekilde. Kimse onun gerçekten o olup olmadığını bilmiyor. Bir sene boyunca Mısır`a hükmeden bir kişiye böyle bir şeyin yapılmasını kesinlikle yakıştırmıyoruz ve kabul edilebilecek bir şey değildir. Burada söyleyemeyeceğiz kadar kötü muamelelere maruz kalıyor. Muhammed Mursi`nin olup olmadığını konusunda ailesi daha iyi bilir. Eğer bunları ailesinden öğrenmişseniz demek ki doğrudur.  

“Bizler geri geleceğiz ve İslam galip gelecektir” 

İLKHA: Şu an Suriye mültecileri ne durumda. Onlarla olan konumunuz nedir? 

El Ğamiri: Şüphesiz ki Sisi’nin hükümeti Mısır`da ki Suriyeli kardeşlerimizi çok kötü etkilemiştir. Kaldı ki darbeden önce Suriyeliler Mısır`a gelince baş tacı ediliyor ve Mısırlı bir vatandaşın sahip olduğu tüm haklara sahiptiler. Muhammed Mursi ise Suriye meselesi hakkında birçok yerde konuşmuş ve Suriyelilerin ülkesinde en rahat şekilde yaşamaları için elimden gelen her şeyi yaparım demiştir. Tüm bunlardan sonra ihanet içerisinde olan bu darbecilerde Suriyeli kardeşlerimize zulüm etmiştir. Aynen Mısırlı kardeşlerine zulmettikleri gibi. Tüm bunlardan sonra biz buradan diyoruz ki; Sabredin Suriye, sabret Filistin, sabret Hamas, Allah`ın zaferi yakındır. Allah`ın saadeti yakındır. Üzülmeyin, ümitsizliğe kapılmayın. Mısır  halkı, Filistin halkı, Suriye halkı. Direnişe devam edecektir. Allah`ın izniyle biz bundan dolayı da Türkiye`de ya da dünyanın diğer tüm yerlerindeki hür, özgür insanlara sesleniyoruz; zulme, adaletsizliğe ve her türlü gayri İslami hükümlere karşı hükümete ve nizama boyun eğmeyin. Burada gördüğünüz kalabalıklarla, burada gördüğünüz mitinglerle, bizler geri geleceğiz ve İslam galip gelecektir. (Erdoğan Demir - İLKHA)