Fransızlar tutuyor Anti Balaka kesiyor

Fransızlar tutuyor Anti Balaka kesiyor

Millî Gazete’ye konuşan Orta Afrikalı aktivist İbrahim Osman, Fransa’nın Orta Afrika pazarının yüzde 50’sini kaybettiğini ve bu nedenle yeniden işgale başvurduğunu söyledi.

Millî Gazete’ye konuşan Orta Afrikalı aktivist İbrahim Osman, Fransa’nın Orta Afrika pazarının yüzde 50’sini kaybettiğini ve bu nedenle yeniden işgale başvurduğunu söyledi. Müslümanlara yönelik sistematik bir baskı uygulandığını belirten Osman, Müslümanları katleden Hıristiyan Anti Balaka örgütünün Fransa tarafından desteklediğini söyledi.

Röportaj Timuçin Mercanoğlu

Orta Afrika Cumhuriyeti 53 yıl aradan sonra yeniden Fransız sömürgesi olmak üzere. Fransa 1960’ta Orta Afrika’dan çekildiğini açıklasa da ulusal şirketleri aracılığıyla Orta Afrika’nın elmas, altın, uranyum ve petrolünü sömürmeye devam etti. Girdiği ekonomik kriz sonrası El Kaide’yi bahane ederek Mali’yi işgal eden, Libya’ya ilk kurşunu atan Fransa’nın bir sonraki işgal durağı Orta Afrika oldu. Yeraltı kaynaklarını Fransa’nın, okulları Vatikan’ın, 24 Mart 2013’e kadar devleti de bir rahibin yönettiği Orta Afrika’da ilk kez Müslümanların devlet yönetimine gelmesi emperyalist Batı’yı rahatsız etti.

ESKİ BAŞKAN BİR RAHİP

* Kendisi Hristiyan olan eski Devlet Başkanı Bozizé, Müslümanlara nasıl bakıyordu?

Bozizé, aslında bir rahipti. O’na göre Orta Afrika’da Müslümanlara yer yoktu. Biz Müslümanlara yaptığı baskılara boyun eğmemek için silahsız bir şekilde mücadele ettik. Fakat O, ailelerimizi ve yakınlarımızı hapse attırdı. Kimilerini de öldürttü.

1960 yılında petrol, elmas, uranyum ve altın madenlerini ulusal şirketlerine bağlayarak Orta Afrika Cumhuriyeti’nden sözde çekilen Fransa, 53 yıl aradan sonra yeniden ülkeyi askeri olarak işgal etti. Müslümanlara devlet eliyle baskılar yapılan Orta Afrika Cumhuriyeti’nde, Mart 2013’te ilk kez bir Müslüman’ın Cumhurbaşkanı olması, bütün dengeleri değiştirdi. Ekonomik kriz içindeki Fransa, Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki ticari menfaatlerini kaybedeceği endişesiyle işgale başladı. Hıristiyan Anti Balaka örgütüne silah gönderip Müslüman kıyımı yaptıran Fransa, iç güvenlik sorununu bahane ederek önce ülkedeki asker sayısını artırdı. Sonra da ABD’yi yanına aldı. Son bir ayda Orta Afrika’da en az 600 Müslüman katledildi.

Milli Gazete’ye konuşan Orta Afrikalı aktivist İbrahim Osman, Fransa’nın Orta Afrika pazarındaki payının yüzde 50’sini kaybettiğini söyledi ve işgalin arkasındaki nedenin de ekonomik olduğunu belirtti. Fransa’nın 1960’ta ülkeden çekilmesine rağmen şirketleri aracılığıyla 53 yıldır sömürdüğünü belirten Osman, Uranyum madenlerinin Güney Afrika’ya, petrolünde Çin’e verilmesinin Fransa’yı kızdırdığını ifade etti. Müslümanlara yönelik sistematik bir baskı uygulandığını söyleyen Osman, bazı Hıristiyan grupların Fransa tarafından desteklenip ‘Hristiyan-Müslüman’ çatışmasının tetiklendiğini kaydetti. İbrahim Osman ile Orta Afrika’da yaşanan ve yaşanmaya devam edenleri konuştuk…

SÖMÜRGE OLMAKTAN KURTULAMADIK

* Orta Afrika Cumhuriyeti’nde neler oldu?

1960 yılında Fransız sömürgesi olmaktan çıktık diye düşündük meğer yanlışmış. Hâlâ sömürülmekten kurtulamadık. Fransa siyasal olarak Orta Afrika Cumhuriyeti’nden çekilirken, yönetimi kendi desteklediği gruplara bıraktı. 53 yıldır ülkemizde hiçbir şey değişmedi. Yeraltı ve üstü zenginliklerimiz var. Altın, elmas, petrol, uranyum ve ağaç… Fakat tüm bunlar Fransa’nın elinde. 1960’da seçilen ilk devlet başkanımız Buganda, uçak kazası süsüyle öldürüldü. Sonraki devlet başkanından da Fransa memnun değildi, darbe yapıldı. Ülkemizde ilk demokratik seçim 1993 yılında BM gözetiminde yapıldı. Ange-Félix Patassé Devlet Başkanı seçildi. Patassé ilk olarak Fransız askeri birliklerini kaldırdı. O, ülkeyi ileri taşımak için Fransa’dan kurtulmak gerektiğine inanıyordu. Uranyumu Fransız şirketlerinin elinden almak için Rusya ile görüştü, petrolü de Çin şirketlerine vermişti. Bu durumdan rahatsız olan Fransa, dönemin genelkurmay başkanı olan ve Mart 2013’e kadar devlet başkanlığı yapan François Bozizé’ye destek vererek darbe yaptırdı.

53 YIL SONRA MÜSLÜMAN CUMHURBAŞKANI

* T24 Mart 2013’te Devlet Başkanı değişti. Sivil bir isyanın sonucu olan bu olay nasıl gelişti?

1 Ocak 2013’de Seleka üyeleri başkente yürüdü. Şehre girmeye 100 km kala devlet başkanıyla masaya oturulup bir anlaşma yapıldı. Brazzaville anlaşmasına göre Devlet Başkanı Bozizé, 2016’ya kadar başkanlık koltuğunda kalacaktı. Bir sonraki seçimlerde aday olmayacaktı. Mevcut hükümet revizyon edilecekti. Hükümette yüzde 50 Müslüman, yüzde 50’de Hristiyanlar olacaktı. Anlaşma sağlandıktan sonra hükümet yenilendi. Fakat Bozizé, Müslüman liderlere suikast yaptırmaya çalıştı. Anlaşmaya sadık kalmadı. 24 Mart’ta binlerce kişi Başkanlık sarayına yürüdü. Bozizé, bir uçak dolusu elmas ve altınla birlikte önce Kamerun’a, sonra Güney Afrika’ya oradan da Fransa’ya kaçtı. Bir geçiş hükümeti kuruldu. Cumhurbaşkanı Müslüman, Başbakan Hristiyan. Hükümetin mevcudiyeti korunmakla birlikte küçük revizyona gidildi. Güvenlik tehlikesi ortadan kalktığında 2014 yılında seçim yapılabilir.

* Ülkedeki Müslüman oranı nedir?

Orta Afrika’nın nüfusu 5 milyon. Bunun yüzde 40’ı Hristiyan, yüzde 30’u Müslüman, yüzde 30’u da yerel Afrika dinlerine inanıyor.

MÜSLÜMANLAR BASKI ALTINDA

*Orta Afrika’da Müslüman olmayı nasıl anlatırsınız?

Müslümanlara devlet eliyle baskı uygulanıyor. Mesela bir Müslüman pasaport çıkartmaya gittiğinde engelleniyor, devlet dairesindeki işi yapılmıyordu. Müslüman olduğunu isminden anlıyorlardı.

MÜSLÜMANLARIN MALLARI GASP EDİLDİ

1960’tan bu yana ticaret büyük bölümü Müslümanların elinde. Elmas ve altın ticaretinin yüzde 80’ine Müslümanlar sahip. Eski Devlet Başkanı Bozizé, hukuksuz bir şekilde Müslümanların sahip olduğu altın ve elmaslara el koymuştu. Daha sonra Müslümanlar bu baskılara dayanamayıp sivil mücadelelerini silahlı direnişe çevirdiler. Kuzey Sudan ve Çad’da Müslümanlara destek veriyor.

OKULLAR VATİKAN’A BAĞLI

Eğitim sisteminin neredeyse tamamı Katolik kiliselerinin elinde. Okullarımızı Vatikan yönetiyor. Okulların yüzde 80’i Vatikan’a, yüzde 20’si de devlete bağlı. Bir Müslüman bu okullarda eğitim görebilmesi için ismini değiştirmesi gerekiyor. Müslüman olduğum için ben, kendi ülkemde okula gidemedim. İlkokulu Çad’da, orta, lise ve üniversiteyi de Mısır’da okudum.

MÜSLÜMANLARI ÖLDÜREN SİLAHLARI FRANSA GÖNDERDİ

* 5 Mart’taki saldırılarda 400 Müslüman öldü. Bunun arkasında kim olduğunu düşünüyorsunuz?

5 Aralık 2013’te 400 Müslüman kardeşimizin öldürülmesi olayının arkasında eski bir rahip olan İçişleri Bakanı çıkınca görevden alınıp hapse atıldı. Ayrıca evinde yapılan aramada binlerce silah, el bombası ve cephanelik çıktı. Bunların, Fransa tarafından Anti Balaka örgütüne gönderilen cephaneler olduğunu tahmin ediyoruz.

* Din farklılıkları kullanılıp bir ‘din savaşı’ mı hedefleniyor?

Ülkemizde din savaşı çıkarılmak isteniyor. Biz buna karşıyız. Bu yolla Müslümanlar baskı altına alınmaya çalışılıyor.

İNTERPOL ARIYOR FRANSA KORUYOR

Binlerce Müslüman’ın ölümüne neden olan Bozizé, yakalanıp yargılanması için İnterpol’e ihbar edildi. Şu an Fransa onu koruyor. Bozizé, ülkemizde karışıklık çıkartan Anti Balaka’yı Fransa’dan yönetiyor.

Müslüman Kesen Örgüt

* Anti Balaka kim?

Eski Başkan Bozizé tarafından yönetilen ve sayıları 3 bini bulan bu örgüt, güçsüz buldukları Müslümanları öldürüyor. Ellerinde kılıçlarla saldıran bu grup genellikle taşralardaki Müslümanlara saldırıyor. 50 ya da 100 kişilik gruplar halinde dolaşan Anti Balaka üyeleri, çocuk, yaşlı, kadın demeden öldürüyor. Diri diri ateşe atıyorlar, kılıçla insanların vücudunu kesiyorlar ve taşlıyorlar.

Orta Afrika’da eski Devlet Başkanı Bozizé tarafından yönetilen ve Fransa tarafından kollanan sayıları 3 bini bulan bir örgüt var. Tıptı Mısır’daki baltacılar gibi. Bu örgütün tek amacı Müslüman katletmek.

Maalesef İslam Coğrafyasının, bir köşesinin daha kanlar içindeki halini gözler önüne sermek zorunda kalıyoruz. Müslüman katliamı bugünlerde Orta Afrika’da sessiz ve derinden devam ediyor. Bu fotoğrafları yayınlamak bizim için bir “gazetecilik refleksi” asla değil... Bu kareler umulur ki, sessizliğe bürünmüş vicdanlara bir dokunuş, bir feryat olur... Belki gözlerden iki damla yaş süzülür. O ruh haliyle semaya açılan eller duaya durur. O dualar ise bu kardeşlerimize merhem olur. Aksi takdirde bu ümmetin başındaki yöneticilerin silkelenip kendine gelmek gibi bir derdi(!) yok... Dehşet karelerinin önemli bir bölümünü mozaikleyerek yayınlıyoruz. Alt başlık yazmaya, spotta meseleyi iyice açmaya dahi gerek yok. Hatta manşetlik söz aramak dahi gereksiz. Bu fotoğraflar çok net. En ağır sözden daha ağır ve daha açıklayıcı...

Biri Linç Ediyor Diğeri Darp Edip Tutukluyor

Üstteki fotoğrafta Orta Afrikalı bir Müslüman, Hıristiyan Anti Balaka örgütü üyesi bir kişi tarafından bıçakla darp ediliyor. Kalabalık tarafından linç edilmekten zor kurtulan Müslüman adama bu defa Fransız askerleri tarafından şiddet uygulanıyor. Alttaki fotoğrafta ise darp edilen Müslüman, elleri bağlanarak Fransız askerlerince gözaltına alınıyor.

Ellerinde kılıçlarla saldıran Hıristiyan Anti Balaka Örgütü genellikle taşradaki Müslümanları hedef alıyor. 50 ya da 100 kişilik gruplar halinde dolaşan Anti Balaka üyeleri, çocuk, yaşlı, kadın demeden Müslümanları vahşi bir şekilde katlediyor. Diri diri ateşe atıyorlar, kılıçla insanların çeşitli uzuvlarını kesiyorlar.

Timuçin Mercanoğlu / MİLLİ GAZETE