Eski PJAK Yöneticisinden İtiraflar

Eski PJAK Yöneticisinden İtiraflar

PKK'nın İran'daki kolu olan PJAK'ın eski bir üst düzey yöneticisi, terör örgütünün militanlarının İsrail askeri danışmanları tarafından eğitildiğini söyledi. Eski yönetici, PKK'nın uyuşturucudan büyük paralar kazandığını bu sayede Amerika ve Avrupa Birliğ

PKK'nın İran'daki kolu olan PJAK'ın eski bir üst düzey yöneticisi, terör örgütünün militanlarının İsrail askeri danışmanları tarafından eğitildiğini söyledi. Eğitimin Kuzey Irak'taki Arabial Havaalanı'ndaki kampta bu eğitimi verdiğini belirten eski yönetici, PKK'nın uyuşturucudan büyük paralar kazandığını bu sayede Amerika ve Avrupa Birliği (AB) ile pazarlıklar yapabildiğini belirtti.

PJAK'tan ayrıldıktan sonra İsviçre'de yaşamaya başlayan eski yönetici, bu ülkeden yayın yapan "Mecanopolis" haber sitesine konuştu. Can güvenliğinin açısından gerçek adını vermeyen ve Rizgar" kod adını kullanan eski PJAK yöneticisinin, sitenin sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

PJAKI'ın, İran topraklarında zarar verme gücü sizce nedir?
Rizgar: Pek önemli değil. PJAK, İran güvenlik güçleriyle doğrudan çatışmaya girmiyor. Genellikle Tahran yönetimiyle işbirliği yapan Kürtler'i hedef alıyor ya da sınırdaki polis karakollarına saldırıyor. PJAK sözde Kürt halkı için mücadele verdiğini söylüyor ama bu sınır karakollarında askerlik hizmetini yerine getiren Kürt gençleri görev yapıyor. Örgütün militanlarının sayısı 500'ü geçmiyor. Ayrıca ağır silahları da yok.
 
PJAK, PKK'nın silahlı kollarından biri olarak biliniyor. Bu iki örgüt arasında bugün de bağ var mı?
Rizgar: Elbette. Osman Öcalan geçenlerde bir demeçte bunu vurguladı. Aynı kamplarda silahlı eğitim görüyorlar. Tek fark; PJAK'ın İran topraklarında eylem yapması. Aynı şekilde, PJAK'ın resmi lideri Hacı Ahmedi, sadece örgütün eylemlerine İranlı Kürtler'in karar verdiği izlenimi oluşturmak için göstermelik olarak başta tutuluyor. Gerçekte emirler PKK'nın lider kadrosundan geliyor.

ABD ve AB, terör örgütleri listelerine PJAK'ı da eklediler. Bu durumda PJAK'ın lideri Hacı Ahmedi nasıl Almanya'da özgürce yaşayabiliyor?
Rizgar: Bu, batılıların ikiyüzlülüğünü gösteriyor. Zaten Belçika geçenlerde PJAK'ın Brüksel'de bir ofis açmasına yeşil ışık yaktı. Ancak çevrilen oyunları anlayabilmek için Interpol'ün Ortadoğu'dan gelen eroinin yüzde 80'inin PKK ve PJAK'ın denetiminde olduğuna ilişkin raporunu dikkate almak gerekiyor. Uyuşturucu ticaretinde çok büyük paralar dönüyor. Bu paralar PJAK'a Avrupa ülkeleri ve ABD ile pazarlıklarında ciddi avantajlar sağlıyor.

PJAK'ın gerçek hedefleri neler olabilir?
Rizgar: PJAK'ın Kürt ulusunun bağımsızlığı için mücadele etme kisvesinin ardında tek bir hedefi var: İran'ı istikrarsızlaştırmak.

Birçok haber kaynağı PJAK'ın Mossad ve CIA tarafından eğitilip finanse edildiğini belirtiyor"
Rizgar: Az önce söylediğim gibi, PJAK eroin ticaretinden büyük paralar kazanıyor. Bu kazanç, çakışan çıkarları çekiyor elbette. PJAK ile Amerikan-Siyonist çıkarları arasındaki ilişki son derece açık. Zaten Amerikalı gazeteci Reese Erlich, PJAK üyelerinin Kuzey Irak'taki Arabial Havaalanı'nda İsrailli askerler tarafından eğitildiğini birçok kez yazdı.

Neden örgütten ayrıldınız?
Rizgar: Öncelikle ortaya konan hedeflerle arazide yapılan eylemler arasındaki çelişkiyi gördüğüm için. Ayrıca Kürt davasının mafya faaliyetlerine alet edilmesine de dayanamadım. Herkesin Abdullah Öcalan'a yaşayan Tanrı olarak tapmaya zorlandığı bir tarikatta daha fazla kalamazdım.

Ayrıldıktan sonra PJAK'tan tehditler aldınız mı?
Rizgar: Hiçbir tehdit almadım. Çünkü nerede yaşadığımı kimse bilmiyor.

Kürt ulusu için mücadeleyi terk mi ettiniz?
Rizgar: Şiddete dayalı mücadeleyi terk ettim, çünkü PJAK'ın terör eylemlerinin hiç bir sorunu çözmeyeceğine ikna oldum.

Gazeteciler onlıne