Beşir Atalay: Geçen Hafta Zaten Odamı Boşaltmıştım

Beşir Atalay: Geçen Hafta Zaten Odamı Boşaltmıştım

AK Parti'nin eski sözcüsü Beşir Atalay, yeni yönetiminde yer almamasıyla ilgili kırgın olmadığını belirterek, ''Geçen hafta zaten odamı boşaltmıştım, sürpriz olmadı'' dedi. Atalay, 1 Kasım seçimleri için adaylık başvurusu yaptığını da açıkladı.

AK Parti'nin eski sözcüsü Beşir Atalay, hafta sonu yapılan AK Parti 5. Olağan Büyük Kongresi sonrası ilk kez NTV canlı yayınında Funda Görey'in sorularını yanıtladı:
 
Parti kurulduğundan bu yana ilk defa yönetimde değilsiniz? Ne diyeceksiniz?
 
AK Parti'nin kurulduğu günden beri aktif görev yaptım. 12 yıl bakanlık son 1 yılda parti sözcülüğü görevlerinde bulundum. Görev değişimlerinin olması lazım. Son 4 kongrede hepsinde MKYK üyesi seçildim. Bu değişiklikleri normal görmek lazım. MKYK'da, MYK'da ciddi değişiklik oldu. Allah kolaylık versin.
 
Siz sayın Başbakan'la konuştunuz mu kongreden sonra?
 
Kongreden sonra görüşmem olmadı. Geçen hafta zaten odamı boşaltmıştım, sürpriz olmadı. Görevden ayrılma partimden ayrılma değil. Kendi hayatımdan önemli gördüm bu partiyi. AK Parti'yi bir partiden öte gördük biz hep. Bir kutlu hareket... Yine bir görev düşerse yapmaya hazırım.
 
Kırgınlık ya da kızgınlık var mı?
 
Yok hiç yok. Bu soru önemli hele böyle değişim olduğu zamanlarda bu tür sorular çok önemli. Siyasetin içinde bir sürü inişler çıkışlar vardır. Oradalar kaybolmamak lazım. Biraz belki bugün sözcü olarak konuşmadığım için yani partiyle ilgili politikalarımızla ilgili 13 yıllık aktif görev içinde dışarıda partimi eleştirmedim. Ya bakan oldum ya genel başkan yardımcısı oldum eleştiren konumunda olamazsın orada sorumluluk senin.
 
Kongre süresi boyunca yapılan yorumlar sayın cumhurbaşkanının AK Parti üzerindeki etkisinin devam ettiği yönünde listelere de bunun yansıdığı söyleniyor. Erdoğan etkisine ne dersiniz?
 
Benimki bir anlamda biraz bir veda. Bu konularda çok fazla yorum yapmam yanlış da değerlendirilir. Hızla seçime doğru bir çalışma ortamı oluşuyor. Bu tartışmalara çok fazla girmem. AK Parti 7 Haziran seçiminin sonuçlarını iyi çalıştı iyi bir analiz raporu çıkardık.
 
Milletvekili listelerinde nasıl bir değişiklik beklemek gerekir? Siz adaylık başvuru yaptınız...
 
Yaptım evet. Başbakanımız listeleri yeni MYK ile yapacağım dedi. Biz ara komisyon olarak çalışmaları bitirdik sunduk. Gerçekçi olmak lazım ilk defa başvurmuş ve milletvekili seçilmiş büyük bir grup var. Bir yandan şu anda 3 dönemlik olanların da başvurusu var. Orada da ciddi bir birikim var. Allah kolaylık versin yeni üst kurul çalışacaklar sonucu da göreceğiz. Kolay bir şey değil.
Partinin kongre sonrası yönetimde olmayan isimlerine bakınca ortak noktası Abdullah Gül ile ilgili yaptıkları açıklamalar... 
 
Bu tür şeylere bugünkü şeyde pek girmek istemem. Abdullah Beyle ilgili en fazla açıklama yapanlardan birisi de benim. Onların tek başına belirleyici unsurlar olduğunu düşünmüyorum.
 
AK Parti'nin 1 Kasım seçimleri öncesi ne yapması gerekir kaybettiği oyları geri kazanması için?
 
Kısa sürede ne yapılabilir dediğinizde çok kolay değil ama bir yandan da şu var, yaklaşık 3 ay önce bir seçime gidilmiş orada seçim sonucuyla ilgili elinizde değerlendirmeler var. Bunlara hiç değinmeden veya bir kısmıyla ilgili düzeltici hiçbir şey yapmadan yeniden seçime gittiğinizde sonucu değiştirmek çok kolay olmayabilir. Bir takım şeyleri değiştirmek gerekir.
 
Daha önce İçişleri Bakanlığı ve çözüm sürecinden sorumlu yöneticilik de yapmış bir isim olarak soruyorum. Tansiyon çok yüksek son günlerde yeniden sokağa çıkma yasaklarının ilan edildiği bir dönemi yaşıyoruz. Çözüm sürecinde silahlar ülkeye sokulurken mayınlar döşenirken neden yeterince önlem alınmadı hem istihbarat hem operasyonel anlamda eleştirileri var. Bu konuda bir özeleştiri yapmak gerekir mi?
 
Çözüm sürecinin parçası değildir kamu güvenliği veya diğer konular. Diğer konularda ihmaller varsa onlar ayrı şeylerdir. Suriye'deki gelişmeler çözüm sürecini çok olumsuz etkilemiştir. Suriye'nin kuzeyindeki oluşum oradaki gelişmeler Türkiye'nin içine çok yansımıştır. Çözüm süreci yoksa çok daha kısa sürede hedeflerine doğru gidebilirdi diye düşünüyorum.uş’un konuşmasına tepki göstererek işçilerin kendilerine verilmesini istedi.