Berlin Metrosu ve Tekâsûr Sûresi

Kanal 24'teki "Kafa Dengi" programında Selahattin Yusuf ve Tarık Tufan, modern insanın anlamsız ihtiraslarını konuşurken Muhammed Esed'in bir hatırasına değindiler.

Mühim mevzu.

O hatırayı, Esed'in Kur'an Mesajı adlı eserinin Türkçe baskısında (İşaret Yayınları) yer alan biyografisinden nakletmek isterim:

"1926 yılının sonbaharında bir gün Berlin metrosunda seyahat ederken gördüğü yüzlerin istisnasız hepsinin derin ve gizli bir acıyla kasılı olduğunu müşahede etti. Duyduğu sarsıntıyla bunu yanındaki Elsa'ya açtı. Elsa şaşkınlıkla 'Bir cehennem azabı çekiyorlar sanki... Acaba kendileri bunun farkındalar mı?' cevabıyla onu tasdik etti. Esed bu acıları ve ızdırapları insanların gerçeksiz, inançsız ve fasılasızca refah peşinde olmalarına bağlar. Eve döndüklerinde masada açık kalmış Mushaf'ı gördü. Kapatıp kaldırmak için uzandığında gözü Tekâsür Sûresi'ne ilişti. Birden surenin o gün metroda yaşadıklarının tam bir yankısı olduğunu hissetti ve şunları düşündü: 'Bütün çağlarda insanlar tamahı, açgözlülüğü tanımışlardır: ama tamah ve açgözlülük başka hiçbir çağda bugün olduğu kadar ciğer sökücü bir hırs halinde kendini açığa vurmamıştı. (...) İnsanların boyunlarına binmişti ifrit; kamçısını tam yüreklerinin başına indiriyor ve uzaklarda alayla göz kırpan yalancı hedeflere doğru dehliyordu onları..."


* * *
Tekâsur Sûresi'nin meali:

Rahman, Rahîm olan Allah'ın ismiyle

1, 2- Sizi tekâsür'le (o çoklukla, mal ve evlat çokluğuyla) övünmek (o kadar) oyaladı ki, nihâyet kabirleri ziyâret ettiniz (ve artık ölmüş olanlarınızı dahî sayarak gururlandınız)!

3- Hayır! İleride bileceksiniz!

4- Sonra (yine) hayır! İleride bileceksiniz!

5- Hayır! Eğer (gerçeği) kat'î bir ilimle bilseydiniz (böyle yapmazdınız)!

6- And olsun (siz) Cehennemi mutlakâ göreceksiniz!

7- Sonra (yine) and olsun, siz onu gözün(üzün) kat'î bilişiyle göreceksiniz!

8- Sonra o gün, (size dünyada verilmiş olan) ni'metlerden (teker teker) mutlaka sorulacaksınız!

(Kur'ân-ı Kerîm ve Karşılıklı Muhtasar Meâli, Hayrât Neşriyat 2011)

yenişafak

Bu yazı toplam 1289 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.