Albay Esad'ın NATO'dan İsteği

Albay Esad'ın NATO'dan İsteği

Suriye’de Beşar Esad yönetimiyle savaşmakta olan 10 binden fazla askeri olduğunu belirten Suriyeli muhalif Albay Riyad el Esad “Hür Suriye Ordusu’nu kurduk. Esad’ın sonu da Kaddafi gibi olacak” dedi.

Özgür Suriye Orudusu Komutanı Albay Riyad el Esad Habertürk'e konuştu ilginç açıklamalarda bulunan Albay ne istediklerini anlattı.

Hatay'da bulunan Albay yanında 50 kadar Albay ve aileleri ile kalıyor. Tercüman aracılığı ile konuşulan Riyad, Türkiye'nin sadece insani yardım verdiğini belirttikten sonra isteklerini belirtti.

Muhabirin neler başardınız sorusuna;

Suriye Ordusu'nu kurduk. Ordudan kopanlar bize geliyor. Rakam veremem ama 10 binden fazla asker ve subay geldi. Her vilayette, tüm Suriye'de organize şekilde rejime karşı savaşıyorlar. Kontrol noktalarına, askeri konvoylara ve Şahibba'ya (rejimin silahlı çetelerini kastediyor A.Z.) karşı saldırılar düzenliyoruz. Allah'a şükürler olsun mücadelemizde ileri bir noktaya vardık. Esad, Suriye'yi kendi çiftliği gibi görüyor, halkı da değersiz. Öldürmeye devam etseler de mücadelemize devam edeceğiz cevabını veren Albay,

Beşar Esad ve Kaddafi arasında fark yok. Kaddafi halkına fare dedi ve Allah onu cezalandırdı. Lağım borusunda bir fare gibi kıstırıldı. Beşar'ın sonu da aynı olacak. Her zalim gibi cehenneme gidecek. Kaddafi'nin ölümü Suriye'de bayram havası estirdi. Libya'da dış güçler doğrudan müdahale edip asilere destek sağladı. Ama Suriye'de seyirci kalıyorlar maalesef. diyerek NATO'nun Suriye'ye müdahale etmemesini değerlendiriyor.

Dünyadan beklentiniz nedir?

Suriye'de uçuşa yasak güvenli bölge oluşturulmasını istiyoruz, deniz ablukası da uygulansın. Çünkü rejim hem havadan hem denizden bizlere ve halka saldırıyor. Biz bir askeri gücüz ve eyleme hazırız. Bunun en somut kanıtı, rejime karşı her gün düzenlediğimiz saldırılar. Uluslararası camia bizi silahlandırmalı ve biz de en kısa zamanda rejimi deviririz.

'TAMPON BÖLGE KURULSUN'

Suriye'ye askeri müdahaleyi destekler misiniz?

Tampon bölge kurmak istiyoruz. Bundan sonra komuta merkezi kurabiliriz. Tampon bölge kurulduğunda ordudan bize doğru kopuşlar hızlanır. Güçlerimiz Suriye'nin her bir köşesinde savaşıyor. Rejim de uçak ve tanklarını devreye sokmak zorunda kaldı. Gerçek bir savaş var şu anda. En aktif olduğumuz yerler Hama, İdlib, Halep ve Der Zor. Rejim en küçük köye saldırırken bile dört ayrı birlik kullanıyor. Bu onların psikolojik çöküşlerinin en net kanıtı. Sıfır noktasındalar ve biz küçük gruplar halinde büyük birliklere saldırıyoruz, onlar da silahlarını bırakıp kaçıyorlar.

'SİYASİ İRADEYE BAĞLIYIZ'

Geçtiğimiz günlerde İstanbul'da muhalefet tarafından ilan edilen Suriye Ulusal Konseyi ile koordineli mi çalışıyorsunuz?

Evet konsey üyelerinin çoğuyla eşgüdüm içerisindeyiz. Hedeflerimiz aynı. Dış dünyayla, Amerika'yla ilişkilerimizi konsey yürütüyor. Biz kimseyle temas kurmadık. Siyasi iradeyi kendi üstümüzde görüyoruz. Onlar karar verir, biz de uyarız.

Rejimle anlaşmanız söz konusu olabilir mi?

Bunca kandan sonra imkânsız. Halk bunu kabul etmez. Esad'ın ve çetesinin gitmesi lazım. Onlara adil yargılama sözümüz var, tüm dünyanın gözleri önünde. Çocuklar öldü, kadınların ırzına geçildi rejimle uzlaşmak mümkün değil.

'SURİYE PKK'YI DESTEKLİYOR'

Şu ana kadar Suriyeli Kürtler, muhalefete mesafeli durdular, bir nedeni de özerklik talepleri.

Kürtlerin bir katkısı olmuyor. Ama onlar da Suriye'nin parçası. Her türlü demokratik hakka onlar da sahip olmalı, ama Kürtlere özerklik veya Irak tipi federal statüye asla izin vermeyiz.

Şu an resmi isminiz olan "Suriye Arap Cumhuriyeti" olan tanımlamadaki "Arap" ibaresinin kaldırılmasını istiyorlar.

Buna, ileride kurulacak anayasa komisyonu karar verir. Bugünün meselesi değil.

Suriye'nin yeniden PKK'yı desteklediği doğru mu?

Kesinlikle doğru. Türkiye'nin rejime sırt dönmesiyle birlikte PKK'ya finansman ve silah sağlamaya başladı. Bundan emin olabilirsiniz.

Türkiye sınırına mayın döşeniyor

İsrail basını Şam yönetiminin, muhaliflere silah sevkıyatının önüne geçmek için Türkiye, Lübnan ve Ürdün sınırlarına son 48 saat içerisinde mayın döşemeye başladığını öne sürdü. Debka sitesi, Türkiye sınırına yakın İdlib ve Cebel Zaviye bölgelerinin de mayınlandığını duyurdu.

HABERTÜRK / AMBERİN ZAMAN