Türkiye'de Oyun İçin Yıl'da 500 Milyon Dolar Para Harcanıyor !

Türkiye'de Oyun İçin Yıl'da 500 Milyon Dolar Para Harcanıyor !

İnternet kullanıcılarının oyunlara harcadığı para dehşete düşürdü....

Türkiye’de 30 milyon internetkullanıcısından 22 buçuk milyonunun oyuniçin yıllık 500 milyon dolar para harcadığı ortaya çıktı.

Küresel araştırma şirketi Newzoo, Türkiye’deki internet kullanımı ve sanal oyun sektörü hakkında geniş kapsamlı bir araştırma yaptı. Türkiye’nin sanal oyun sektörüne harcanan parada dünya üçüncülüğüne yükseldiğini tespit etti. 30 milyondan fazla internet kullanıcısının olduğu Türkiye’de günde toplam 39 milyon saatin e-oyun için harcandığını vurgulayan Newzoo, e-oyun ekonomisinin rakamsal bilançosunu ortaya çıkardı.

GÜÇLÜ POTANSİYELİ VAR

Oyun sanayisinin dünya çapında hızla büyüdüğünün altını çizen Nfitiny Games isimli şirket, Türkiye’deki oyun pazarının hem profesyonel çalışanlar, hem yatırımcılar, hem de oyuncular için güçlü bir potansiyel olduğunu vurguladı. Milyon dolarlık oyun sektörünün 25 - 30 yaş arasında profesyonellerin yönetiminde gün geçtikçe büyüme kaydettiği belirtildi.

HARCANAN PARALAR  DUDAK UÇUKLATTI

Küresel araştırma şirketi Newzoo, e-oyun pazarının geçen yılki verilerine dayanarak ülkemize dair e-oyun ekonomisinin rakamlarını açıkladı: Türkiye’de yaşları 16 ile 50 arasında değişen 30 milyon 300 bin aktif internet kullanıcısı bulunuyor. Bunlardan 22.500.000’i aktif olarak internette oyun oynuyor.

Tüm Türk oyuncuların yüzde 61’i oyunlar için para harcıyor. Oyunların yüzde 15.7’si PC-MAC, yüzde 13’ü MMO, yüzde 4.5’i tablet, yüzde 11.3’ü akıllı telefonlar, yüzde 2.7’si elde taşınırlar, yüzde 13.2’si TV konsolları, yüzde 20.7’si ise sosyal-gündelik ağlarda oyun oynuyor.

Türkler; günde 39 milyon saat e-oyunlar için zaman harcıyor. Türkiye bu rakamlarla dünya oyun pazarının üçüncü sırasında yer alıyor.

Türkiye’de yıllık ortalama 400 milyon  ile 500 milyon doların internette oyun için harcandığı tahmin ediliyor.

BUGÜN