Tayyar'dan Çarpıcı Andıç Yorumu-VİDEO

Tayyar'dan Çarpıcı Andıç Yorumu-VİDEO

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, İnternet Andıcı soruşturmasında eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'unda yargı önüne çıkarılması gerektiğini söyledi

 

İnternet andıcı soruşturmasını yürüten savcılara seslenen Tayyar "İlker Başbuğ'un ifadesine başvurmaksızın, hazırlanmış İnternet Andıcı soruşturması iddianamesi eksik ve yetersiz olur" dedi.

BAŞBUĞ'UN ADI OLAYDA GEÇİYOR

Beyaz Tv ekranlarında Latif Şimşek'in modere ettiği "Dinamit"e konuk olan Şamil Tayyar, emir komuta zinciriyle yürüyen Geneklurmay'da bu işin en tepedeki sorumlusunu bu davanın dışında tutmanın adalete ve hukuka sığmayacağını kaydeden Tayyar "Suyunun suyu tarzı bir haberden dolayı Askeri savcı benim ifademe başvurmak istiyor. Soruşturmada adı geçiyor. 'Komutana arz' diyor. Sonra oradaki komutanlar her işin emir-komuta zincirine göre yapıldığını ifade ediyor. Bunu en üst düzeyde 2. başkan söylüyor." dedi.

İLKER BAŞBUĞ'UN İFADELERİNE BAŞVURULMALI

Şamil Tayyar İnternet Andıcı soruşturmasını yürüten savcılara çağrıda bulunarak "O zaman Allah aşkına, siz eski Genelkurmay Başkanı'nı davet edip, tanık sıfatıyla ifadesine başvurur, verdiği bilgilerden kanaat sahibi olmazsanız, o zamanda şüpheli sıfatıyla ifadesini alırsınız. Ama bir şekilde bunun ifadesini alırsınız. Ben iddia ediyorum İlker Başbuğ'un ifadesine başvurmaksızın, hazırlanmış İnternet Andıcı soruşturması iddianamesi eksik ve yetersiz olur. Bu şekilde yapılacak olan yargılamanın haksızlık olacağını düşünüyorum." diye konuştu.

HERKESE EŞİT ADALET

Adalet önünde herkesin eşit olduğunu söyleyen Tayyar "Üniformasız olmak, alt rütbeli olmak bu memlekette suç mu? Herkes biliyor ki Türkiye bir hukuk devleti ve yargıcın önüne çıkınca kim olduğuna bakılmaz, herkes eşittir. Siz baklava çalan çocuğa 9 yıl hapsi vereceksiniz, falancanın rütbesi var diye onun ifadesine başvurmayacaksınız. Böyle bir adalet tenzih edilmez. Böyle yapılırsa toplumda adalet duygusunu yok edersiniz. Kim suç işlemişse, onun üniformasına bakılmaksınız, herkesin yargılanabildiği bir ülkede hukukun üstünlüğünden bahsedilir. " şeklinde konuştu