Suudi Arabistan'dan Pakistan'a  :Artık Size Para Yok

Suudi Arabistan'dan Pakistan'a :Artık Size Para Yok

Suudi Arabistan artık para vermek için Pakistan'dan ekonomik reformlar talep ediyor.

Suudi Arabistan'ın Pakistan'a daha fazla kurtarma veya faizsiz kredi sağlamayı reddetme kararı, İslamabad'daki hükümeti şoka uğrattı

Pakistan, önümüzdeki üç buçuk yıl içinde yaklaşık 80 milyar dolarlık uluslararası kredi geri ödemelerinde temerrüde düşmekten kaçınmak için sürekli ABD doları girişlerine şiddetle ihtiyaç duyuyor. Ülke şu anda sadece 3 milyar dolarlık döviz rezervine sahip .

Pakistan, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile 1980'lerden bu yana 13'üncü kurtarma paketi konusunda zorlu müzakerelere de kilitlenmiş durumda.

Yakın zamanda bir anlaşmaya varılmazsa, Pakistan'ın kredi notu önemsize düşürüldüğü için uluslararası kredileri güvence altına alması giderek zorlaşacak.

Son gelişmelerden haberdar olan analistler, Middle East Eye'a Suudi Arabistan'ın Pakistan'ın sıkı parasal ve mali reformların yanı sıra cari hesap açığında ciddi bir düşüş - IMF tarafından belirlenenlere benzer koşullar - uygulamasına yeni faiz getiren krediler ve yatırım şart koştuğunu söylediler.

Kral Faysal Araştırma ve İslami Araştırmalar Merkezi'nin yardımcı üyesi Umar Karim, Pakistanlı yetkililerin şok halinde olduğunu söyledi.

Karim, MEE'ye "Daha önce Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkeleri, Pakistan'ı dışişleri bakanı veya başbakandan gelecek bir telefonla kurtaracakken, bu sefer gerçekten zor durumdalar" dedi.

Yakın tarihli bir gezide Pakistan askeri şefinin bile Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman'ı ülke için acil durum fonu sağlamaya ikna edemediğine inanılıyor.

Karim, bunun yeni bir emsal teşkil ettiğine inanıyor. "Pakistan askeri şefleri daha önce dost ülkeler için bir güvence kaynağıydı, ancak Suudiler artık Pakistan'ın sivil yetkililerinin bu yardımları çarçur etmesinden bıktı" dedi.

Kaynak: TEVHİDHABER