Somali'de Her Şeye Rağmen Kur'an-FOTO-VİDEO

Somali'de Her Şeye Rağmen Kur'an-FOTO-VİDEO

Hiç bir engel onları Kuran'dan ayıramıyor...

Günlük yaşamın her türlü güçlüklerine direnen ve ayakta durmaya çalışan Somalili çocuklar, Kur'an kursuna barakada devam ediyor.

Somali'de halk, çocuklarını küçük yaştan itibaren Kur'an kurslarına gönderiyor.

Bazı camilerin bünyesinde hizmet veren Kur'an kursları fiziki imkanlar bakımından diğerlerine oranla şanslı. Başkentte küçük barakalarda ve zor şartlarda eğitim veren çok sayıda Kur'an kursu da bulunuyor.

Kilometre 4 Meydanı yakınlarındaki bir Kur'an kursunda sıkıntılar altında çocuklara Kur'an-ı Kerim öğretilmeye çalışılıyor. Barakada altlarına serecek bir şey bulamayan ve yırtık bir halının üzerinde Kur'an, hadis ve Hz. Muhammed'in hayatını öğrenmeye çalışan çocuklar, onlara uzanacak yardım elini bekliyor.

Kursun öğretmeni Abdulvahit Abdulhassan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kısıtlı imkanlarına rağmen çocuklara Kur'an-ı Kerim eğitimi vermeye çalıştığını belirtti.

Ailelerin çocuklarını tam olarak konuşmaya başlamalarının ardından Kur'an kurslarına gönderdiğini ifade eden Abdulhassan, en küçük öğrencisinin 4 yaşında olduğunu bildirdi.

Çocukların ilkokula gidene kadar bu kurslara devam ettiğini dile getiren Abdulhassan, ''Aileler çocuklarının Kur'an-ı Kerim okumayı öğrenmelerini ve hafız olmalarını istiyor'' dedi.

Çok zor şartlarda çocuklara eğitim vermeye çalıştığını vurgulayan Abdulhassan, şunları kaydetti:

''Kurs saat 06.00'da başlıyor. Çocukları yaşlarına göre üç sınıfa ayırdım. Üç sınıfta toplam 80 öğrenci eğitim görüyor. Her sınıf günde üç saat ders alıyor. Buradaki imkanlarımız kısıtlı. Fiziki yetersizliğimizin yanı sıra öğrencilerin oturabileceği sağlam bir halımız bile yok. Öğrencilerin çoğu kumda oturmak zorunda kalıyor. Ayrıca öğrencilerin aileleri çok fakir. Kur'an-ı Kerim alacak paraları dahi yok. Bu nedenle kendime ait Kur'an-ı Kerim'i sırayla herkese okutarak öğretmeye çalışıyorum. Yine aynı şekilde hadis kitaplarımız da eksik. Bu konuda yardıma ihtiyacımız var.''

Öte yandan açlık ve kuraklık nedeniyle başkente göç eden Somalililerin yerleştirildiği kamplarda da çocukların Kur'an-ı Kerim öğrenmeleri için dersler veriliyor.