Rusya , Çin ,İran 'Ortak  Deniz  Tatbikatı' Yapacak

Rusya , Çin ,İran 'Ortak Deniz Tatbikatı' Yapacak

"Uluslararası deniz ticaretinin güvenliğini artırmak ve korsanlık ve deniz terörizmiyle mücadele etmek" amacıyla "Deniz Güvenlik Kuşağı 2023" tatbikatları bu gece Hint Okyanusu'nun kuzeyinde başlayacak.

Bu gece, Hint Okyanusu'nun kuzeyinde, uluslararası deniz ticaretinin güvenliğini artırmak ve korsanlık ve deniz terörizmiyle mücadele etmek amacıyla İran, Rusya ve Çin arasında Kazakistan ve Pakistan'dan gözlemcilerin katılımıyla "Deniz Güvenlik Kuşağı 2023" ortak tatbikatı başlayacak. .

İran devlet televizyonu bugün Perşembe günü yaptığı açıklamada, "Bu gece İran, Çin, Rusya ile Kazakistan ve Pakistan'dan gözlemciler arasında ortak Deniz Güvenlik Kemeri 2023 tatbikatı kuzey Hint Okyanusu'nda başlayacak." dedi

Tatbikatın sözcüsü Amiral Mustafa Taj al-Dini, "Bu tatbikatın amaçlarından biri, uluslararası deniz ticaretinin güvenliğini artırmak, korsanlık ve deniz terörizmiyle mücadele etmek, deniz kurtarma alanında bilgi alışverişinde bulunmaktır" dedi.

Dün Çarşamba günü Rusya Savunma Bakanlığı, Çin ve İran'ın katılımıyla 15-19 Mart tarihlerinde deniz tatbikatları ve tatbikatları düzenleyeceğini duyurdu .

Bu ülkeler ilk kez tatbikat yapmıyorlar, en sonuncusu geçen Şubat ayında Güney Afrika'da gerçekleştirdikleri askeri tatbikatlardı.

Bu ülkeler arasındaki yakın ilişkiler, başta Washington olmak üzere Batılı ülkeleri büyük endişeye sevk ederken, Beyaz Saray bu ortak askeri manevraları yorumlayarak endişelerini dile getirdi.

ABD, bu ülkeler arasındaki askeri işbirliğinin artmasından korkuyor. Son zamanlarda, ABD Hazine Bakanlığı, İran'ı üretim marşlarında destekleme ve Ukrayna'daki askeri operasyonda kullanılmak üzere Rusya'ya satma bahanesiyle Çinli şirketlere yaptırımlar uyguladı .

KAYNAK: TEVHİDHABER