Rus yetkili: Moskova İsrail’e çok öfkeli

Rus yetkili: Moskova İsrail’e çok öfkeli

İsrail basınına konuşan bir Rus yetkilinin Moskova’nın ırkçı İsrail rejimine son derece öfkeli olduğunu söylediği bildirildi.

İbranice yayın yapan Kan adlı televizyon kanalına konuşan bir Rus yetkili, Moskova’nın ırkçı İsrail rejiminin İsrailli militanların Rusya’ya karşı savaşmak için Ukrayna’ya gönderilmesine yeşil ışık yakmasından dolayı çok öfkeli olduğunu söyledi.

Habere göre söz konusu Rus yetkili “Rusya vatandaşlarının Hamas’ın yanında İsrail’e karşı savaşmak için gönderilmesi karşısında sizler ne hissedersiniz? Ruslar, İsrail’in Ukrayna’ya verdiği destekten dolayı öfkelidir. Dolayısıyla Moskova’nın tepki göstermesi doğaldır” dedi.

Rusya’da Yahudi Ajansı’nın kapatılmasının Rusya’nın bu konuyla ilgili olarak İsrail’e kızgın olması ile bir ilgisinin bulunmadığını belirten söz konusu Rus yetkili, Yahudi Ajansı’nın kapatılmasının Rusya’daki yasaları ihlal etmesiyle ilgili tamamen hukuki bir durum olduğunu ve meselenin siyasi olmadığını söyledi.

Kan televizyonuna konuşan söz konusu Rus yetkili, yasaları çiğnedikleri için Yahudi Ajansı’ndan başka örgütlerin de kapatıldığını belirtti ve “bu mesele sadece Yahudi Ajansı’na özgü bir şey değil” dedi.

Irkçı İsrail rejimine ait Kan televizyonu ise İsrail rejiminin Yahudi Ajansı’nın kapatılması konusunu görüşmek üzere Rusya’ya bir heyet gönderilmesi yönündeki teklifinin ise Rusya tarafından cevapsız bırakıldığını bildirdi.

Kısa bir süre önce Rusya Adalet Bakanlığı, Yahudi Ajansı’nın faaliyetlerinin incelenmesiyle ilgili talimat vermiş ve yapılan inceleme sonucu yasaları çiğnediği için Yahudi Ajansı’nın faaliyetleri mahkeme tarafından durdurulmuştu.

Irkçı İsrail rejiminin eski ulusal güvenlik danışmanı Giora Eiland, Yediot Aharonot gazetesine yazdığı yazıda rejimin Moskova’ya yönelik “gizli tehditlerde” bulunmasını eleştirdi ve “Bazı İsrailli yetkililerin Yahudi Ajansı’nın kapatılmasından sonra Rusya’ya karşı savurduğu gizli tehditler, İsrail’in çıkarlarına ciddi bir şekilde zarar veriyor” dedi.

Giora Eiland, yazısında ayrıca ırkçı İsrail rejiminin Rusya nezdinde en az on tane çıkarını sayabileceğini belirtti ve Rusya’nın İran’ın nükleer programına yardım etmemesini ve İsrail’in düşmanlarına gelişmiş silahlar vermemesini bu çıkarlar arasında saydı.

“Rus ayısı, başarısız gibi görünen Ukrayna savaşında yaralandı ve bir tehdit gibi gözüken her şeye karşı tepkisi öngörülmez olabilir” diyen Giora Eiland, “Eğer birisi, benden farklı olarak, Rusya'daki Yahudi Ajansını bir ulusal çıkar meselesi olarak görse bile, o zaman Moskova ile gizli görüşmeler yapmaya razı olması ... ve bunun bedelini ödemeye de hazır olması gerekir” dedi.(YDH)