Ömer Muhtar ve Libya Kıyamı

Ömer Muhtar ve Libya Kıyamı

Libyalı ünlü direniş lideri Ömer Muhtar'ın torunları ülkelerinden yeniden tarih yazıyor. Geçmişte İtalyanlara karşı direnen Ömer Muhtar'ın torunları bu kez yerli işbirlikçilere karşı ayaklandı.

Ömer Muhtar'ın torunları Libya'da yine tarih yazıyor. 1900'lü yılların başlarında İtalyanlara karşı direnişin sembolü haline gelen Senusi Hareketinin liderlerinden Ömer Muhtar'ın torunları bu kez 42 yıldır iktidarda bulunan yerli işbirlikçi ve diktatör Muammer Kaddafi'ye karşı ayaklandı.5 gündür süren gösterilerde yüzlerce kişinin öldüğü ve binlerce kişini yaralandığı belirtiliyor. Görgü tanıklarının anlatımına göre, güvenlik güçleri önce havaya ardından kitlenin üzerine ateş açtı. Saldırıda en bir kişinin öldüğü, beşi ağır olmak üzere en az on dört kişinin yaralandığını duyurdu.

Bıçak, otomotik ve ağır silah kullanan saldırganların, özel hareketçılar, yabancı paralı askerler ve Kaddafi yandaşlarından oluştuğu ifade ediliyor.

Öte yandan, katliamın bilançosu da ağırlaşıyor. Bingazi hastanesinde çalışan bir doktor, altı gündür süren isyanda sadece Bingazi'de en az 200 kişinin öldüğünü belirtti. Tüm ülke genelinde ölü sayısının 600'ü aştığı belirtiliyor.

Ömer Muhtar kimdir?

Libya'da İtalyanlara karşı yürütülen direniş hareketinin önderi olan Ömer muhtar 1862 yılında Libya'da doğdu. Dini öğrenim gördü ve el-Kasr'daki Senusi tarikatının lideri oldu. İtalyanların 1911'de Libya'ya çıkarma yapması üzerine Senusi şeyhi Ahmed eş-Şerif es-Senusi önderliğinde başlayan direniş hareketine katıldı. Uşi Antlaşması'yla Osmanlı Devleti'nin Libya üzerindeki hakimiyeti resmen sona erdi. İtalyan yönetiminin Trablusgarp'taki milliyetçi kuvvetler ve Berka'daki Senusilerle yaptığı uzlaşma görüşmeleri sonuçsuz kaldı.

Ömer Muhtar 1922'de İtalya'da iktidara gelen Faşistlerin Libya'yı sömürgeleştirme politikasına karşı 1923'te Berka'da yeni bir direniş hareketi başlattı. Cebelü'l-Ahdar'da yaşayan aşiretlerden topladığı gerilla güçleriyle başarılı baskınlar gerçekleştirerek İtalyan kuvvetlerine ağır kayıplar verdirdi. Mısır ve
Sudan'dan gelen yardımların kesilmesine karşın, Bedevi köylülerin yardımıyla direnişini 1931'e değin sürdürdü. 11 Eylül 1931'de bir çarpışmada yaralanarak İtalyanlara esir düştü. General Rodolfo Graziani'nin başkanlığında bir savaş mahkemesince ölüme mahkûm edildi ve Saluk'ta asıldı.

 
tımetürk