Öcalan'dan Kobani Mesajı

Öcalan'dan Kobani Mesajı

Selahaddin Demirtaş canlı yayında açıklamalarda bulunuyor...

Demirtaş, "Ortak çağrılarımız paylaşmak istiyoruz" dedi. 

"Artık şiddet uygulanmamalı, hiçbir yerde şiddete başvurulmamalıdır. Şiddete destek olunmamalıdır. Şu saatten itibaren şiddet durmalıdır" şunları söyledi: 

"Bugün bu noktaya nasıl gelindiği doğru analiz edilmeli.

Ortadoğu'nun bu kadar kaotik ortamında neredeyse son 30 yıldır yaşanan iç savaşlar ve Türkiye'de yansımaları basit bir HDP suçlamasıyla tarif edip dosyayı kapatanlar hata yapmış olurlar Bu kadar yüzeysel yaklaşımla HDP'nin suçudur diyenler olup bitenlerdnen hiçbir şey anlamamış demektir...

Öcalan'ın çağrısıyla başyan bir barış süreci var. Ve bu süreçle ilgili oyalama, zaman çalmaya tepki vardı. Çözüm süreciyle ilgili beklentili ruh halini unutmamak lazım.

Suriye'de yaşanan iç savaşın ilk gününden bu yana hükümetin Suriye yaklaşıımını eleştirdik. Bunun Türkiye’de kırılmalara yol açtığını söyledik. Fakat hükümet orada yaşayan halkları siyasi düşüncesine göre ayırarak yardım etti. PYD'li olana başka olmayana başka, Esad'dan yana Şii’ye başka olmayana başka, ılımlı Arap muhalife başka olmayana başka davrandı hükümet. Bunların Türkiye’de yansımaları oldu, kırılmalar yarattı. 

Dönemin Başbakanı Erdoğan, defalarca 'Suriye bizim iç meselemizdir' dedi. Ama mesele Kobani olunca, ‘başka ülkede yaşananları niye bizim iç meselemiz haline getiriyorsunuz’ denmesi kırılma yarattı. Suriye iç meseleyse Kobani evimizin içindeki meseledir.

2 bin tırdan fazla TIR Suriye’ye gönderildi. Bunlar arasında silahların olduğu ve şu an bu silahların IŞİD’in kullanması halkta kırılmalar kırılma yarattı. Bir insani yardım TIR’ını Kobani’ye gönderilmesi için onlarca görüşme yapmak zorunda kaldık. O 2 bin TIR hangi hukukla gönderildiyse aynı hukukla Kobani’ye de gönderilsin dedik, ama olmadı ve bu kırılma yarattı. 

Şimdi ortada bir IŞİD tehdidi var ve Kobani’de bir katliam yaşanıyor. Halkımız büyük bir direniş sergiliyor. 

ÖCALAN'DAN KOBANİ MESAJI
Dün gece itibariyla Sayın Öcalan’la kısa bir mesaj bağlantısı kurduk. Kendisinin de katliam ve provokasyona karşı diyaloğu hızlandırma önerisini dile getirdiğini iletmek istiyoruz.