Muhammed: Allah'ın Elçisi Filmine Engel

Muhammed: Allah'ın Elçisi Filmine Engel

Oskar’dan Muhammed (saa) filminin kaldırılmasına Mecidi’nin tepkisi...

Sanat Grubu: Muhammed Resulullah filminin yönetmeni bu filme karşı yapılan bazı eleştirilere tepki göstererek Batı’nın Peygamber Efendimizin çocukluk yılları hakkındaki filme bir tahammülü olmadığını açıkladı.

Muhammed Resulullah (saa) filminin yönetmeni  28 Aralık’ta Üçüncü Salavat Dostları Uluslararası Konferansında yaptığı konuşmasında şöyle söyledi: Bu filmi çekmek için önce büyüklerin ve ulemanın yanına gittik. Hepsi salavat getirmekten daha yüce bir zikir yoktur dedi. Bu projede yer alan büyük grup ve ben yedi yıl boyunca çalıştık. Bu zaman içerisinde hergün sürekli Peygamberi (saa)  anarak salavat getirdik ve başarıya ulaştık. Bu yedi yılın zor olmasına rağmen Peygambere (saa) duyduğumuz sevgi herzaman bizim yolumuzu aştı.

Son yıllarda dünyada İslam dini ve Peygamberi (saa)’ne  çirkin yorumlara tanık olmaktayız. Ne yazık ki İslam dünyasıda Peygamber Efendimize karşı gıflet içerisinde olmuştur. Ben mukaddes İslamın isminin bir grup tarafından çalındığına inanıyorum. Bu söylemlerin gerçek İslamla hiçbir ilgisi yoktur. Bu emrin asıl nedenlerinden birisi, bizim İslam dünyasından gıflet içerisinde olmamız ve bu seçkin şahsiyeti tanıtmak için kendimize yakışan hiçbir iş yapmamamızdır.

Muhammed Resulullah (saa) filminin yönetmeni  Başkanlar Toplantı  salonundaki konuşmasında ‘diğer dinler gösterim için bir sürü iş yapmıştır fakat biz İslam Peygamberi (saa) hakkında hiçbir iş yapmadık’ ifadesini kullandı.

Mecidi, Peygamber Efendimizin çocukluk dönemindeki tarihsel kaynakların varlığı hakkında ‘Biz iki üç yıl bu film için araştırma yaptık. Tüm tarihçiler Peygamber Efendimizin çocukluk döneminden Peygamberliğine kadar mevcut kaynakların altı yedi sayfaya kadar olduğunu açıklamakta’ dedi.

Yönetmen Muhammed resulullah (saa) filminin küresel etkisi hakkında’ Filimin çekildiği süre boyunca Peygamber (saa)’in hayatına açılan küçük bir pencere olduğını tasavvur ettik. Ama ne yazık ki Peygamber (saa)’in çocukluğu hakkında olan bu filmin önün hertürü kapattıdı. Ve korktular. Suudi Arabistan petrol dolarları tarafından Arap ülkelerinde gösterime girme yolları kapatıldı. Öte yandan Batı dünyası dünyada İslamın tezahhürünün görünmesini istememekte ve bu filmin gösterimini engellemek için büyük çaba sarfetmektedir’ açıklamasını yaptı.

Mecidi son olarak kendi ülkesinde de çeşitli muhalif grupların neden saldırdıkları ve neden olumsuz düşünceleri olduğunu kendi kendine düşündüğünü beyan etti.

iqna