Müezzinoğlu: Çocuk felci aşısında sorun yok

Müezzinoğlu: Çocuk felci aşısında sorun yok

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, çocuk felci aşısında herhangi bir yetersizlikliğin söz konusu olmadığını belirtti.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Bilim Kurulumuzun değerlendirmesi şu anda İstanbul'da 6 ilçede. Bunun dışında herhangi bölgede bir aşılama öngörüsü yok. Ama önümüzdeki aylarda böyle bir öngörü, bir karar çıkarsa biz de ona uyarız" dedi.

Müezzinoğlu, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Hacettepe üniversitesi ile Dünya Sağlık Örgütü işbirliğiyle Türkiye'de 67 ildeki 216 okulda yapılan "Türkiye Çocukluk Çağı Şişmanlık Araştırması" sonuçlarının açıklandığı programın sonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Son yapılan çocuk felci aşısına yönelik uygulamalar ile ilgili bir soru üzerine Müezzinoğlu, 2013 sonbaharı Kasım-Aralık aylarında 17 ilde iki tur şeklinde çocuk felci aşısı kampanyasının tamamlandığını belirtti. Bakan Müezzinoğlu, "Şimdi geçtiğimiz Perşembe günü ayın 5'i itibariyle İstanbul'da 6 ilçemizde yine birinci periyod aşılamayı başlattık" dedi.

Bu uygulamanın 11 Haziran'da tamamlanacağını ifade eden Müezzinoğlu, "Dolayısıyla bizim Bilim Kurulumuzun yaptığı risk analizlerine göre değerlendirmeleri yapıyoruz. Dinamik bir şekilde risk görülen, ihtiyaç duyulan bölgelerde 5 yaş altı çocuklarımızı aşılıyoruz" açıklamasında bulundu.

Uygulamanın Türkiye geneline yayılıp yayılmayacağına ilişkin soru üzerine de Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Bu anlamda, risk değerlendirmesini bilim kurulu yapıyor. Bilim Kurulumuzun değerlendirmesi şu anda İstanbul'da 6 ilçede. Bunun dışında herhangi bölgede bir aşılama öngörüsü yok. Ama önümüzdeki aylarda böyle bir öngörü, bir karar çıkarsa biz de ona uyarız. Ayrıca, aşı açısından bir yetersizlik söz konusu değil."

Bu konuya ilişkin kamu spotu ihtiyacının olmadığının da altını çizen Müezzinoğlu, "Bunun, bir aileleri ve toplumu, bilgilendirmeye veya paniğe götürecek herhangi bir pozisyonu söz konusu değil. Bölgelerimizdeki aileleri tespit ederek, ailelerle iletişim kurarak bunu yapıyoruz. Kamu spotunu gerektirecek bir pozisyon söz konusu değil" dedi.

 

KAYNAK: AA