MİT Suriye Muhalefetine Kapıyı Gösterdi

MİT Suriye Muhalefetine Kapıyı Gösterdi

MİT’in Suriye muhalefeti ile görüşerek Türkiye’den ayrılmaları için kendilerine en geç yıl sonuna kadar süre verdiği iddia edildi.

Sputnik Arapça servisi “özel kaynaklara” dayandırdığı haberinde, Türk istihbarat örgütünün Suriye karşıtı ‘Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’ adlı örgütün üyelerine bu yıl sonuna kadar Türkiye topraklarını terk etmeleri gerektiğini söylediğini bildirdi.

Sputnik’e açıklamada bulunan kaynaklar, MİT tarafından örgüte iletilen bu bildirimin, Ankara’nın Şam’la yakınlaşma yönündeki siyasi kararının ardından geldiğini öne sürdü.

Kaynaklar ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin Suriye muhalifi örgütün Türkiye’deki tüm bürolarını kapatmaya ve bu yıl sonuna kadar örgütün üyelerine fon sağlamayı durdurmaya karar verdiğini söyledi.

Türk istihbaratının kısaca ‘Ulusal Koalisyon’ diye anılan örgütün üyelerine 'siyasi faaliyetlerde bulunmak için Türkiye dışında başka bir yer bulmaları gerektiği' yönünde uyarıda bulunduğunu belirten kaynaklar, örgütün Türkiye vatandaşlığına geçen üyelerinin ise medya ve siyaset alanında faaliyette bulunmamaları şartıyla Türkiye’de yaşamalarına izin verildiğini söyledi.(Ajanslar)