Liseye Girişte Yeni Sistemin Ayrıntıları

Liseye Girişte Yeni Sistemin Ayrıntıları

Başbakan Yıldırım, TEOG'un kaldırılmasının ardından liseye girişte uygulanacak yeni sistemin detaylarını açıkladı.

Başbakan Yıldırım, TEOG'un kaldırılmasının ardından liseye girişte uygulanacak yeni sistemin detaylarını açıkladı. 

Test yerine açık uçlu soru sorulacağını söyleyen Yıldırım, 'Her yılın yıl sonu başarı ortalaması alınacak' dedi. 

Yıldırım, Troia Kültür Merkezi'nde Çanakkale 18 Mart Üniversitesi akademik yılı açılışı ve fahri doktora tevcih töreninde konuştu.

Liseye girişte yeni sistemin detaylarını aktaran Yıldırım, her yılın yılsonu başarı ortalamasının alınacağını, ayrıca 8. sınıfta bir sınav olacağını söyledi.

Yıldırım, sınavın test olmayacağını, açık uçlu sorular sorulacağını açıkladı.

Üniversiteye girişte de sınavların basitleştirileceğini söyleyen Yıldırım, ortaokul ve liseden gelen başarı ile sınavın gerçekleştirileceğini ifade etti.

Yıldırım şu şekilde konuştu:

'Bugün mezun olanların sayısı ile üniversitelerimizin kontenjan miktarı aynı. Üniversiteye girişin sınav stresinin azaltılması lazım. Çünkü ihtiyaç yok. Mezun olan sayısı da aynı, üniversitelerin sunduğu kontenjan da aynı. 

Sorun nerede? Herkes 18 Mart'a gitmek isterse o zaman sorun başlıyor. Onun da yolu, 1 sınava kaderi bağlamak yerine, bütün kademelerde öğrencinin kabiliyetine, başarısına göre hazırlanması.Bunu şimdi TEOG'da yapıyoruz. 

TEOG neden değişiyor? TEOG'un ne olduğunu bilmeden konuşuyor, koca koca unvanları var. TEOG 8. sınıfın ilk ve ikinci sömestrdaki sınavın sorumlu tutulmasıdır. Öğrencinin kaderini bir sınava bağlamayalım. Ortaokuldaki öğrencinin liseye hazırlanması lazım. Nereye gidecekse ikinci dört yılda şekillenmesi lazım. Yeni uygulama bunu getiriyor. Sınav kalkıyor. Her yılın yıl sonu başarı ortalaması alınıyor. 5-6-7-8. sınıf. Ayrıca derslerdeki ilgisi ne tarafa gidiyor? Buralar izleniyor, buna belirli bir oranda da katkı yapan yine 8. sınıfta sınav yapılıyor. O sınavın soruları da soru bankasından geliyor. Burada elde edilen sonuç 4 yılın sonucu ile birleştiriliyor bir mezuniyet puanı ortaya çıkıyor, sonuca göre öğrenci yerleştiriliyor. Sınav test olmayacak, açık uçlu soru sorulacak.'