Kredi Kartı ve Kredi Taksitlerine Düzenleme

Kredi Kartı ve Kredi Taksitlerine Düzenleme

Kredi kartı ve kredi taksitlerine düzenleme

Bankaların kredi ve kredi kartı taksitlerine yönelik işlemlerine ilişkin yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik taslağı yayımladı.

TÜKETİCİ KREDİSİNE 36 AY SINIRI
BDDK'dan değişiklik taslaklarının finansal istikrarın güçlendirilmesi ve makroekonomik dengelenme sürecinin desteklenmesi kapsamında hazırlandığı ifade edilirken, taslakların bugün itibarıyla ilgili tarafların görüş ve değerlendirmelerine açıldığı da belirtildi. Taslakta bazı amaçlar hariç tüketici kredilerinin vadesi 36 ay olarak belirlendi.

BDDK'dan bu konuda yapılan açıklama şu şekilde:

KREDİ KARTINA TAKSİT 12 AYI GEÇMEYECEK
"Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi on iki ayı geçemeyecek.

VERGİ ÖDEMELERİNDE 9 AY
Buna göre, bu süre elektronik eşya alımlarında üç ay, bilgisayar alımlarında, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde, havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık ve konaklama ile ilgili harcamalarda altı ay, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda ve sağlık ürünü alımlarında, vergi ödemelerinde dokuz ay olarak uygulanacak.

TAKSİT UYGULAMAMA KRİTERLERİ
Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek kuyum, telekomünikasyon, doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar, yurt dışında yapılan harcamalar ve yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik, ofis malzemesi ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamayacak.

NAKİT ÇEKİMLERDE TAKSİT 9 AY
Kurumsal kredi kartları ile, mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi dokuz ayı geçemeyecek.