İsrail: İran’a Askeri Saldırı için Hazırlık Yapıyoruz

İsrail: İran’a Askeri Saldırı için Hazırlık Yapıyoruz

Benny Gantz, İran’ın nükleer programına askeri saldırı yapmak için hazırlık yaptıklarını söyledi.

Suudi Arabistan’ın yayın kuruluşu el-Arabiya televizyonunun haberine göre ırkçı İsrail rejiminin Savunma Bakanı Benny Gantz, İran’ın nükleer tesislerine askeri saldırı tehdidinde bulundu.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Grossi’nin geçtiğimiz Çarşamba günü Tahran’a yaptığı ziyaretteki görüşmelerden sonuç alamadığını açıkladığını hatırlatan el-Arabiya televizyonu, Benny Gantz’ın İran’a yönelik saldırı tehdidine yer verdi.

Irkçı İsrail rejiminin Savunma Bakanı Benny Gantz, Amerika ve Avrupa ülkelerinin İran’la gelecekte yeni bir nükleer anlaşma yapmak için temasları sürerken İsrail rejimi ordusunun da İran’ın nükleer programına askeri bir saldırı için kapasitesini yükseltmeye çalıştığını söyledi.

Times of Israel gazetesine dayandırılan haberde İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz’ın “Biz ortaklarımızla İran’ın nükleer programına yaklaşım tarzı konusunda daimi bir etkileşim ve diyalog içinde olmalıyız dedi.

Irkçı İsrail rejiminin İran’la sadece uranyum zenginleştirmesini değil, İran’ın bölgesel faaliyetlerini de içeren bir anlaşma yapılmasını istediğini belirten Benny Gantz, “mevcut nükleer anlaşmadaki uranyum zenginleştirmesi konusundaki boşlukları dolduran ve İran’ın füze sistemleri ile bölgesel faaliyetlerini engelleyen bir anlaşmanın iyi bir anlaşma” olacağını söyledi.

El Arabiya televizyonu, Amerikan Başkanının İran Özel Temsilcisi Romert Malley’in de 23 Kasım’da bir radyoya verdiği demesinde “İran eğer derhal nükleer müzakerelere geri dönmek için adım atmazsa Washington buna seyirci kalmayacak” dediğini hatırlattı.

İran, Birleşmiş Milletlerin beş daimi üyesi ile Almanya’nın yer aldığı 5+1 grubu ile uranyum zenginleştirmesi konusunda NPT konvansiyonundan kaynaklanan yasal haklarından taviz vererek nükleer anlaşma imzalamış; ancak bir sonraki Amerikan hükümeti, önceki başkanının kötü bir anlaşma yaptığını öne sürerek nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmişti.

Amerikan rejimi Donald Trump’un döneminde kendi istediği şartlarda yeni bir anlaşma imzalamaya zorlamak için İran’a azami yaptırımlar uygulamış; bunun üzerine İran da anlaşmadaki yükümlülüklerini aşamalı olarak terk etmişti.

Nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilen Amerikan rejimi, Joe Biden’ın başkan seçilmesinden sonra Donald Trump’un uyguladığı bazı yaptırımları hafifletme karşılığında İran’ın Amerika’nın tek taraflı olarak çekildiği nükleer anlaşmaya geri dönmesini istiyor.

İran ise anlaşmadan tek taraflı olarak çekilenin Amerikan rejimi olduğunu hatırlatarak ve önceki anlaşmada imzası bulunan diğer 5 ülkenin bu tek taraflı çekilme karşısında anlaşmayı korumak için yükümlülüklerini yerine getirmediğini vurgulayarak Washington’un tüm yaptırımları kaldırarak önceki anlaşmaya geri dönmesi gerektiğini belirtiyor.

İran’la yapılan nükleer anlaşmanın bozulması için Donald Trump hükümetine olağanüstü baskı yapan ırkçı İsrail rejimi ise anlaşmanın bozulmasından sonra İran’ın uranyum zenginleştirme miktarını arttırmasından kaygı duyduğunu belirterek İran’la yeni bir anlaşma yapılmaması halinde nükleer tesislere saldırı yapacağını öne sürüyor.

İran’ı, nükleer tesislerine askeri saldırı yapmakla tehdit eden İsrail rejiminin Savunma Bakanı Benny Gantz’ın evinde çalışan görevli, geçen hafta İran hesabına casusluk yapmak suçlamasıyla tutuklanmıştı.(Ajanslar)