İsrail her gün 220 Bin Varil Petrolü Nerelerden Alıyor?

İsrail her gün 220 Bin Varil Petrolü Nerelerden Alıyor?

İsrail, petrol ihtiyacının büyük bölümünü bölge ülkelerinden temin ediyor.

Bloomberg'in haberine göre, küresel petrol piyasası İsrail’e petrole erişebilmesi için fırsatlar sunuyor; ancak İran’ın yaptırım çağrısının başarısı Kazakistan, Azerbaycan ve Gabon gibi Batı Afrika ülkelerine bağlı.

Habere göre İsrail rejimi günde 220 bin varil petrol ithal ediyor ve bunun %60’ı Kazakistan ve Azerbaycan’dan geliyor.

Analiz firması Kpler’in verilerine göre İsrail Mayıs ortasından bu yana günde yaklaşık 220 bin varil ham petrol ithal ediyor ve bunun yüzde 60’ı çoğunluğu Müslüman olan ülkelerden geliyor. Başta Gabon olmak üzere Batı Afrikalı üreticiler de İsrail’in tedarikinde önemli bir rol oynuyor.

Müslüman ülkeler tarafından tam bir ambargo uygulanması durumunda İsrail’in elinde çok sayıda alternatif tedarik seçeneği bulunuyor. İsrail’in başlıca müttefiki olan Amerika Birleşik Devletleri, bu yıl küresel deniz piyasasına en büyük ek ham petrol tedarikçisi olarak kabul gördü. Ayrıca İsrail’in yeni tedarikçilerinden Brezilya’nın petrol ihracatı da hızla artıyor.

İsrail güvenli ithalatı sağlamak için petrol limanlarını ve sularını korumalı; Askalan, Hayfa ve Eylat ana ham petrol ithalat terminalleri olarak hizmet veriyor. Askalan günde 180 bin varil işliyor ve Hamas saldırısının ardından geçici olarak kapatıldı.

Eilat 2020’den beri ham petrol ithalatı yapmazken, Hayfa günde ortalama 40 bin varil işliyor. Ortadoğu’da yer almasına rağmen İsrail, Ortadoğulu üreticilerin ham petrol tedarikine büyük ölçüde bel bağlamıyor.

YDH