İşgalci İsrail'de Sular Durulmuyor

İşgalci İsrail'de Sular Durulmuyor

On binlerce kişi, İsrail'de planlanan yargı revizyonunu protesto etti

Reuters'in bildirdiğine göre, Cumartesi günü Başbakan Binyamin Netanyahu'nun Yüksek Mahkeme üzerindeki denetimleri sıkılaştırmaya yönelik tartışmalı planlarına karşı ülke çapında on binlerce İsrailli protestolara katıldı ve gösteriler20. haftasına giriyor .

Hükümete Yargıtay'a yargıçların atanması konusunda denetim verecek ve parlamentonun birçok kararı geçersiz kılmasına izin verecek olan planlı revizyon, muhaliflerin İsrail'de şimdiye kadar görülen en büyük sokak protestolarından bazılarını düzenlemesinin ardından duraklatıldı.

Hükümet, aktivist yargıçları parlamentonun rolünü giderek daha fazla gasp etmekle suçluyor ve yargı ile seçilmiş politikacılar arasındaki dengeyi yeniden sağlamak için elden geçirmenin gerekli olduğunu söylüyor.

Eleştirmenler, bunun demokratik bir devletin temelini oluşturan hayati kontrol ve dengeleri ortadan kaldıracağını ve kontrolsüz gücü hükümete vereceğini söylüyor.

Protestoların sembolü haline gelen mavi ve beyaz İsrail bayrakları Tel Aviv'deki merkezi bir otoyolu kapladı. Protestocular, "İsrail neredeyse bir diktatörlük" sloganları atarken, kalabalık tarafından "Onları durdurun" yazılı bir pankart açıldı.

Tel Aviv'de Reuters'e konuşan 40 yaşındaki bilgisayar programcısı Sagi Mizrahi, "Demokrasiden diktatörlüğe geçişten herhangi bir anda hâlâ birkaç saat uzakta olmamız beni korkutuyor." "dedi

İsrail ile İslami Cihad grubu arasında resmi olarak yürürlüğe giren ve 2021'deki 10 günlük bir savaştan bu yana en kötü sınır ötesi ateş olayı olan beş günlük tırmanışı sona erdiren ateşkes nedeniyle geçen Cumartesi protestolara daha az katılım oldu.

65 yaşındaki biyoloji profesörü Hava Golan, "Ben, çocuklarım ve torunlarım, burada demokratik bir devlette yaşama ve herkesin hak ettiği gibi normal bir yaşama sahip olma umudunu yavaş yavaş kaybediyoruz." dedi.

Kaynak:TEVHİDHABER