İlahiyat fakültesi öğrencilerinden formasyon eylemi

İlahiyat fakültesi öğrencilerinden formasyon eylemi

Marmara İlahiyat Öğrencileri Platformu Temsilcisi Koç:"Dört yıllık lisans öğrenimimiz sırasında pedagojik formasyon dersleri alarak öğretmen olmak istiyoruz" dedi

İstanbul'daki üniversitelere bağlı ilahiyat fakültelerinden öğrenciler, öğretmen olmaları için gerekli pedagojik formasyon derslerini, öğrenimleri sırasında alabilmek amacıyla eylem yaptı. 

Ayasofya Müzesi önünde bir araya gelen öğrenciler, "Formasyon gerçekti hayal oldu" yazılı pankart açtı. Öğrenciler, "İşi ehline vereceksen formasyonu ilahiyata vereceksin", "İstanbul'dan Anadolu'ya selam, formasyon için direnişe devam" şeklinde dövizler açıp, "Formasyon hakkımız söke söke alırız" şeklinde slogan attı. 

Öğrenciler adına açıklama yapan Marmara İlahiyat Öğrencileri Platformu temsilcisi İhsan Koç, ilahiyat fakültesi öğrencilerinin, hazırlık sınıfıyla birlikte 6 yıllık bir eğitim sonucunda ancak öğretmen olabildiklerini kaydetti. 

Daha önceden öğrencilerin pedagojik formasyon derslerini öğrenimleri sırasında alabildiklerini, bu haklarının 28 Şubat sürecinde ellerinden alındığını ileri süren Koç, "Dört yıllık lisans öğrenimimiz sırasında pedagojik formasyon dersleri alarak öğretmen olmak istiyoruz. Buradan Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza ve hükümetin diğer üyelerine soruyoruz: 28 Şubat, sadece ilahiyat öğrecileri için mi bin yıl sürecek?" dedi. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan bu konuda destek beklediklerini ifade eden Koç, "Sayın Başbakanımıza seslenmek istiyorum. Biz taşla sopayla öğrencilik yapan değil, atılan her hayırlı adıma destek olan bir gençlik yetiştirmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.