Hamas, Azerbaycan'ın İsrail KararınaTepki Gösterdi

Hamas, Azerbaycan'ın İsrail KararınaTepki Gösterdi

İslami Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden Basim Naim, Azerbaycan'ın Tel Aviv'de büyükelçilik açma kararını kınadıklarını belirtti.

Naim, bu adımın işgal rejiminde terör, aşırılık ve faşistlikle nitelenen; Filistinlilere, kutsal mekânlarına ve esirlere yönelik en çirkin ihlallerde bulunmayı vaat eden; tahrif olmuş kitaplarının içerdiği asılsız hurafelere dayanarak din savaşı başlatacağını ilan eden bir hükümetin kurulması için çalışmalar sürerken geldiğine dikkat çekti.

Siyonistlerin yıllar boyunca bu tür normalleşme kararlarını daha çok arazi gasp etme, kutsal mekânları Yahudileştirme ve Filistin halkını en temel haklarından mahrum bırakma planlarını hayata geçirmek için istismar ettiklerini belirten Naim, Azerbaycan Milli Meclisi'ni ve hükümetini işgal rejiminde büyükelçilik açma kararından vazgeçmeye çağırdı.

Hamas lideri, Azerbaycan Milli Meclisi'nden ve hükümetinden ayrıca Filistin halkının özgürlük ve bağımsızlık mücadelesine destek olacak kararlar almalarını istedi.

Azerbaycan Milli Meclisi Genel Kurulu, yeni diplomatik misyonlarla ilgili tasarıyı görüşmüş, Tel Aviv'de büyükelçilik, Filistin'in Ramallah şehrinde ise temsilcilik ofisi açılması teklifini kabul etmişti. (İLKHA)