Gannuşi'den Şok Açıklama- (4 VİDEO)

Gannuşi'den Şok Açıklama- (4 VİDEO)

Gannuşi, İslam’ın siyaset dahil hayatın her alanına müdahale eden bir hayat tarzı olduğunu vurguladı...

Tunus'da Ulusal Kurucu Meclis için yapılan seçimlerini açıklanan ilk sonuçlara ve dün akşam seçim yüksek kurulu tarafından açıklanan kısmı sonuçlara göre büyük farkla kazanacağı anlaşılan İslami Nahda Hareketi'nin başkanı partililer karşısında bir konuşma yaparak İslam'ın ülkeye dönmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. İslam'ın halkı terbiye ve ıslah noktasında rolünü oynamak için güçlü bir şekilde döndüğünü söyleyen Gannuşi, İslam'ın siyaset dahil hayatın her alanına müdahale eden bir hayat tarzı olduğunu vurguladı.

Tunus'taki İslami Nahda Hareketi'nin başkanı Raşid Gannuşi, 'Bugün İslam insanları yönetmek için yeniden dönüyor' diyerek İslam'ın bir hayat tarzı olduğunu ve siyasete de girdiğini vurguladı.

Gannuşi taraftarlarından bir grup önünde yaptığı konuşmasında: 'Alemlerin rabbi olan Allah'a hamdolsun. İslam bugün bu toplumu ıslah etmedeki rolünü oynamak için güçlü bir şekilde dönüyor" Tüm bunlar, inşallah İslam'la bağlantılıdır. İslam, bu toplumdaki tüm hayrın kaynağıdır' dedi.

İslam'a saygı öyle olmaz!

Gannuşi sözlerini şöyle sürdürdü: 'İslam'ı etkisiz kılmak isteyenler şöyle diyor "İslam'ı bir kenara koyun, siyasete karıştırmayın" İslam kutsal bir şeydir ve ipekten bir kumaş içine koyup muhafaza etmemiz gerek". İslam'a saygı göstermek bu mudur? İslam, insanları yönetmek için gelmiş bir hayat tarzıdır. İnsanları eğitip terbiye etmek için gelmiştir.'

Gannuşi şu ayeti kerimeleri sözlerine delil olarak getirdi: 'Siz, insanlar için çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz.' (Al-i İmran, 110), 'Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik.' (Enbiya, 107). Sonra şöyle dedi: 'İnsanlar arasında Allahu Teala'nın rahmet ve adalet için indirdiği İslam'ın tehlike arzettiğini yaymaya çalışıyorlar. İslam'ın kadınlar, insan hakları, turizm ve ilerlemeye karşı bir tehlike olduğunu söylüyorlar. İslam böyle mi?'

 

Nahda Hareketi büyük farkla önde

Dün akşam açıklanan kısmi sonuçlara göre ise Tunus Nahda Hareketi Ulusal Kurucu Meclis'te koltukların yarısını alma yönünde ilerliyor.

Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu Tunus içindeki toplam 27 seçim bölgesinden dokuzuna ait kısmi sonuçları ilan etti. Buna göre Nahda Partisi toplam 55 koltuktan 28'ini kazandı. İkinci sırada dokuzar koltukla Cumhuriyet için Kongre ve Halk Talep partileri geldi. Çalışma ve Özgürlük için İttifak ve Demokratik İlerleme Partisi ise dörder koltuk kazanabildi.

Tunus dışında altı bölgede yapılan seçimlerin sonuçlarına göre ise Nahda, göç bölgelerindeki Tunuslulara tahsis edilmiş 18 koltuğun yarısını kazanmış durumda.

İlan edilen kısmi sonuçlar ve resmi olmayan tahminler Raşid Gannuşi liderliğindeki Nahda Partisi'nin diğer kazananlara nazaran büyük farkla önde gittiğine işaret ediyor. Mecliste koltuk kazanabilen diğer partiler şöyle; Munsif El-Merzuki başkanlığındaki Cumhuriyet için Kongre, Mustafa bin Cafer başkanlığında Çalışma ve Özgürlük için İttifak, Londra'dan yayın yapan bağımsız uydu kanalı sahibi Haşimi Hamidi başkanlığındaki Halk Talep Partisi.

El-Cezire.net'in haberine göre, seçim bürolarından elde edilen bildiriler ve siyasi partiler tarafından ortaya atılan aynı doğrultudaki tahminler Nahda Partisi'nin Meclis'te 90 koltuk kazanacağına, Cumhuriyet için Kongre Partisi'nin Nahda'nın ardından gelerek 35 koltuk kazanacağına, Çalışma ve Özgürlük için İttifak'ın 26, Halk Talep Partisi'nin ise 17 koltuk kazanabileceğine işaret ediyor.

Başlangıçta ikinci olmayı uman ve ancak çok az koltuk kazanabilen Demokratik İlerleme Partisi ise başarısızlığını dün doğrulayıp onayladı. 

 
tevhidhaber / ajanslar