Fransa'da Ekrana Başörtüsüyle Çıkan Anneye  İslam Düşmanları Saldırdı

Fransa'da Ekrana Başörtüsüyle Çıkan Anneye İslam Düşmanları Saldırdı

Fransa'nın Yvelines kentinde 2 yaşındaki oğlunun görevlilere rağmen kreşten çıkarak bir süre kaybolmasına ilişkin televizyon ekranına çıkan başörtülü annenin, sosyal medyadan İslam düşmanlarının lincine maruz kaldığı görüldü.

Ines ismindeki genç anne, Cevad isminde 2 yaşındaki oğlunun ocak ortasında gittiği kreşte, sorumlu kişinin kapıyı açık unutması üzerine tek başına yalın ayak dışarı çıkarak bir süre kaybolduğu olayı sonradan video çekerek paylaştı.

Oğlu kreşin yakınındaki bir restoranın önünde bulunan annenin, videoda kreşin ihmallerine de dikkati çekerek hadiseyi anlatması yankı uyandırdı.

Fransız televizyonu BFMTV'nin canlı yayında bağlanarak konuştuğu genç anne, kreş hakkında suç duyurusunda bulunduğunu ve oğlunu bir daha kreşe göndermeyi düşünmediğini söyledi.

- Anneye sosyal medyada linç

Anne Ines, yüzü maskeli ve başörtülü şekilde ekrana çıktığı için sosyal medyada ırkçı ve ayrımcı bir kampanyanın hedefi oldu.

Sosyal medyada İslam düşmanlarının linçine maruz kalan genç anneye bazı kişiler, BFMTV'nin söz konusu paylaşımının altına, "bunların çalışan başka annelerin çocuklarının kreşe gitmelerini engellediğine" ilişkin ifadeler kullandı.

Twitter'dan bir kullanıcı, İslami tesettürü kınadıklarını aktararak "başörtünün nefret saçan ve karanlık bir ideolojinin sembolü" olduğunu savundu.

Başka bir kullanıcı da "Küçük olduğu halde gözlemcinin gözü önünde kreşten kaçan velet Cevad." ifadesini kullandı.

Bazı kişiler de çocuğun kreşten çıkmasından annesini sorumlu tutarak, "annenin çocuğuna bakmak yerine evinde ibadet etmekle meşgul olduğu" yorumunu yaptı.