Fas Siyonizme Tamamen Teslim Oldu

Fas Siyonizme Tamamen Teslim Oldu

Gantz, Fas ordusu şefini kabul etti ve güvenlik ilişkilerinin gelişimini övdü

Perşembe günü, İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Tel Aviv ile Rabat arasındaki güvenlik ilişkilerinin gelişmesine övgüde bulundu.

Bu, şu anda İsrail'i ziyaret eden Fas ordusu genel müfettişi General Belkheir Al-Farouq ile yaptığı görüşme sırasında geldi.

Gantz, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Bugün (Perşembe) İsrail ordusu için Tel Aviv'de düzenlenen "İnovasyon" konferansı çerçevesinde Fas Ordusu Genel Müfettişi General Belkheir Al-Farouq ile görüştüm.

Yaklaşık bir yıl önceki ilk görüşmemizden bu yana, Fas'a yaptığım tarihi ziyaret ve güvenlik mutabakat zaptı imzalanmasından bu yana, iki ülke arasındaki güvenlik ilişkilerinde büyük ilerleme kaydedildi."

Bunları derinleştirmeye ve geliştirmeye devam etmeye kararlıyız” dedi.

Geçen yıl, Fas ve İsrail, Gantz'ın krallığı ziyareti sırasında bölgede bir güvenlik işbirliği anlaşması imzaladılar.

Gantz, anlaşmayı "görüş alışverişinde bulunmamızı, ortak projeler başlatmamızı ve İsrail'in Fas'a ihracatını teşvik etmemizi sağlayacak çok önemli bir konu" olarak nitelendirdi.

Fas Kraliyet Silahlı Kuvvetleri Genel Müfettişi Belkheir Al-Farouq, "Operasyonel İnovasyon" konferansına katılmak üzere askeri bir heyetin başında İsrail'i ziyaret ediyor.

Bu, bu düzeyde bir Arap ordusu komutanının İsrail'e yaptığı ilk ziyaret ve İsrail Ordusu Genelkurmay Başkanı "Aviv Kochavi"nin yaklaşık iki ay önce Rabat'a yaptığı benzer bir ziyaretin ardından geldi.

İsrail ve Fas yıllardır gizli askeri ilişkilerini sürdürürken, BAE, Bahreyn ve Sudan ile birlikte "İbrahim Anlaşmaları"na göre 2020'de resmi ilişkileri yeniden kurdular.

Kasım ayında iki ülke, güvenlik işbirliği için sağlam bir çerçeve oluşturan ve savunma ilişkilerini resmileştiren bir Mutabakat Zaptı imzaladı.

Mutabakat zaptı istihbarat, endüstriyel işbirliği, askeri eğitim ve diğer alanlarda artan işbirliğine izin veriyor.

Kaynak:Haber Kaynağı