Facebook'tan Türkiye ile ilgili skandal hata

Facebook'tan Türkiye ile ilgili skandal hata

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, Türkiye ile ilgili skandallarına kaldığı yerden devam ediyor.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook , Şanlıurfa ’daki kullanıcılarının şehir bölümünde bulunan kısmını Eyyübiye olarak değiştirdi.
 
Sosyal paylaşım sitesi Facebook, büyükşehir statüsüne kavuşan Şanlıurfa’daki kullanıcıları yaşadıkları şehir ibaresinde yeni düzenleme ile oluşturulan merkez ilçelerden Eyyübiye olarak değiştirildiğini gördü. Kullanıcıları şaşırtan Eyyübiye ismi; Hz. Eyyüp’ün çile çektiğine inanılan mağaradan esinlenerek oluşturuldu ve Şanlıurfa’nın büyükşehir olmasıyla kurulan 3 merkez ilçeden birine verildi.
 
TÜRKİYE'DE ÜÇ YERİN DAHA İSMİNİ KARIŞTIRDI
 
Dün Van lıları Van'ın Urartu döneminde kullanılan adı olan Tuşbalı yapan Facebook, kullanıcıları şaşkına çevirdi. Urartuca'da 'Güneş kenti' anlamına gelen Tuşba ismi, Van, Büyükşehir Belediyesi olduktan sonra yeni oluşturulan merkez ilçelerinden birine de verilmişti.
 
İZMİRLİ ADIYAMANLI, FETHİYELİ MEĞRİLİ OLDU
 
Facebook, geçen sene önce tüm İzmirlileri Adıyamanlı yaptı ve uzun süre konuşuldu. Hatasını iki gün sonrasında düzelten Facebook, İzmirlilere İzmir'i geri verirken, aylar sonra bu kez de Muğla 'nın Fethiye ilçesinin ismini karıştırdı. Fethiye'yi Meğri yapan Facebook'a olan şikayetler artınca hatadan dönülmüştü.
 
’Meğri’ adı, 3 Mart 1914 tarihinde Fethiye ismine dönüştürüldü. O tarihte Suriye’de uçağı düşen ilk Türk hava şehidi Fethi Bey’in ismi, padişahın 26 Mart 1914’te yayımladığı fermanla, Muğla’nın Meğri kasabasına verildi. Meğri isminin Rumların ’uzak diyar’ anlamına gelen Marki isminden türediği düşünülüyor.