Erdoğan'dan Açıklama

Erdoğan'dan Açıklama

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avusturya ziyareti öncesi Ankara Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu...

 

İşte açıklamalarından satır başları...

Az sonra Avusturya ve Fransa’yı kapsayan yurt dışı ziyareti gerçekleştireceğiz. Gerek resmi gerekse oralarda yaşayan vatandaşlarımızla bir araya gelme fırsatımızolacak. Avusturya’da uyum balkanı Sebastian Kurz’u kabul edip orada yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarını değerlendirme fırsatı bulacağız. Fransa’da da Sayın Hollande ile bir araya geleceğiz. Fransa’da bugün 600 bin aşkın Türk var. Bunların 300 bini çifte vatandaştır. Son zamanlarda Fransa’da vatandaşlarımız siyasette de önemli görevler almaya başladılar.

 

İlk defa de bu salonda sizlerle basın toplantısı yapıyoruz yeni salonunuz hayırlı olsun.

TEMELİNİ OLMAYAN ÇATI

AK Parti olarak şu anda bir ilkeler partisi olarak rüzgar karşısında savrulan bir yaprak gibi olmadık. Bütün istişarelerimizi gerçekleştirdikten sonra ve partimizin delegeleri ve vekillerimizle bu istişareleri yapmış bulunmaktayız. Bütün arkadaşlarımızın yazılı beyanlarını da almış bulunmaktayız. Meclis Başkanımızın da bir kanaatini de almayı doğru bulduk. 10 kadar STK'nın da bilgi ve görüşlerini ve beklentilerini aldık. Pazartesi günü yine STK'larla birlikte olacağımız bir toplantı yapacağız. Bu süreci bu şekilde devam ettirirken parlamento dışında bulunan bir kaç parti ile de görüşerek ay sonunda nihai kararımızı vereceğiz. Çatı aday konusunda bir şey söylememe gerek yok. Nihai kararı sonuçta milletimiz verecek.  Dolayısıyla öyledir, böyledir, bunları söylememe gerek yok. Onları zaten Kılıçdaroğlu ve Bahçeli söylüyor. Onların kendilerine göre temeli olmayan çatı kurmuşlar, hayırlı olsun.

Bu ilkelerimizden taviz vermeden, milletimizin bize verdiği görev neticesinde devam edeceğiz.

Ekmeleddin İhsanoğlu'nun CHP içinde rahatsızlık vermesi CHP kendi iç sorunudur. Bizi ilgilendirmez.

BALYOZ KARARI

Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkını biz getirdik. Burada da AİHM gitmeyi en aza indirmeyi planladık. Şu anda ülkemizde bir çok sorunun çözülmesinin önünü açtık. Şu an burada 230 kişi için tekrar yargılanma söz konusu. Temenni ederiz ki burada da adalet yerini bulmuş olur.

12 EYLÜL DAVASI KARARI

12 Eylül davasında nihai karar verilmemiştir. Avukatların yapacağı itirazlar olacaktır. Nihai karar sonrasında değerlendirme yapmak daha iyi olacaktır. Yargı süreci tamamlanmamıştır.

IŞİD SORUNU

Çok farklı kanallarla hassas bir süreci işletiyoruz. Sorun artık Irak ordusu ile IŞİD arasında bir sorun olmaktan çıkmış bir mezhep çatışmasına dönüşmüştür. Bir Müslüman diğer bir Müslüman'ı öldüremez. Bütün derdimiz şimdi oradaki 80 vatandaşımızı ülkemize sağ salim ülkemize döndürmektir.