Engelli Vekilden EKPSS Açıklaması

Engelli Vekilden EKPSS Açıklaması

Bennur Karaburun'dan Sosyal medya hesabından EKPSS ile yapılcak Engelli memur atamalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

EKPSS İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

1-Sn. Bakan Soylu'nun açıkladığı 6000 personel alımı için eğitim durumlarına göre dağılım az çok belli oldu mu?
DPB VE İLGİLİ KURUMLA DAĞILIM KONUSUNDA, İLGİLİ KURUMLARIN DA İHTİYAÇLARI DİKKATE ALINARAK ÇALIŞMALARIMIZI YÜRÜTÜYORUZ.

2- Sn. Bakanın açıklaması bağlayıcı mıdır? 6.000 üzerinde alım yapılması ihtimali var mıdır? Bu sayının artırılmasına yönelik çalışma bulunmakta mıdır?
PLANLAMA 6000 RAKAMININ ÜZERİNDE İÇİN YAPILMIŞTIR AYRICA BİR ÇALIŞMA BULUNMAMAKTADIR.

3- DPB tarafından tercih işlemlerinin 13-22 Temmuz tarihleri arasında yapılacağı açıklaması yapılmıştı. Pazar gününden itibaren yaşayacağımız hükümet değişikliği ile birlikte bu kararda bir değişiklik olacak mıdır?
AÇIKLAMA GEÇERLİDİR DEĞİŞİKLİK OLMAYACAK.

4- Bu yıl içerisinde tekrar alım yapılması muhtemel midir? Dahası 2016 EKPSS sonuçlarına göre 2 yıl içerisinde kaç alım yapılacağı planlı mıdır?
MEVZUAT GEREĞİ HER YIL TEK ALIM YAPILMAKTADIR.

5- Öğretmen alımlarıyla alakalı olarak, bu alımlar Temmuz 2016 tarihinde yapılacak Engelli Kamu Personeli Alımlarından önce mi olacaktır?
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI VE DPB İLE YAPILAN GÖRÜSMELER SONUCUNDA OGRETMEN ALIMLARININ MEMUR ALIMLARINDAN ONCE YAPILMASI KARARLAŞTIRILMIŞTIR.

6- Müstakbel Başbakanımız Sn. Binali Yıldırım Bey'in başbakanlığındaki yeni hükümetin engelli personel adaylarına kısa vadede bir müjdesi olacak mıdır, buna ilişkin tahmininiz var mıdır?
SAYIN BASBAKANIN VAATLERİ İLE İLGİLİ DURUMLAR YAKIN ZAMANDA OLAN HUKUMET PROGRAMINDA ACIKLANACAKTIR.ANCAK TAHMIN OLARAK SAYIN BASBAKAN’IN KONU HAKKINDAKİ HASSASİYETİ HERKES TARAFINDAN BILINMEKTEDIR DOLAYISIYLA UMUT EDİYORUZ MUJDELERİ OLACAKTIR.


7- Engelli memur adayalrının kafalarında büyük soru işaretlerinden birisi de; esasen o engel grubunda değilken gerek Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerindeki personelin dikkatsiz davranması, gerekse de bazı iyi niyetli olmayan engelli arkadaşlarımızın sınavın daha kolay geçmesi ihtimalini düşünerek özellikle Zihinsel Engelli grubundan sınava girdiği yönündedir. Bunun önlenebilmesi adına daha bilimsel ve objektif değerlendirme kriterleri ve engel grubu belirleme çalışması hükümetimiz tarafından planlanmakta mıdır?
KONU HEM TCK’YA GORE SAHTECILIKTEN YARGILANMA HEM DE EKPSS HAKKI IPTAL EDİLME GİBİ DURUMLAR OLUŞTURMAKTADIR.DPB ÇALIŞMA OLARAK KONUYU ANLATAN BİR UYARIYI SUREKLI OLARAK İNTERNET SITESINDE BULUNDURACAKTIR.

8- Yine Engelli Kamu Personeli Adaylarının kafasındaki bir diğer soru işareti de EKPSS sorularının kısmen ya da tamamen yayınlanmadığına yöneliktir. ÖSYM tarafından tüm sınavların soruları kısmen ya da tamamen açıklanırken, EKPSS sorularının Kesinlikle açıklanmayacağı bilgisi BİMER aracılığıyla ÖSYM tarafından verildi, adaylar bunun mantıklı bir açıklamasını beklemekteler, bunun eşitlik ilkesine aykırı olduğunu dile getirmekteler, bu açıklamanın yapılmasına dair ÖSYM ile iletişime geçmeniz mümkün müdür?
ÖSYM’NIN PROTOKOL SONUCU YAPTIGI SINAVLARIN USULEN HICBIRINDE SORULAR KAMUOYUNA ACIKLANMAMAKTADIR.ÖRNEĞİN;KAYMAKAMLIK SINAVI, SAYIŞTAY DENETÇİLİĞİ SINAVI GİBİ.

9- Geçtiğmiz günlerde muhalefet partilerinden bir vekil EKPSS'nin her yıl yapılması gerektiğine ilişkin önerge verdi, bunun gerçekleşme ihtimali var mıdır? Fakülte mezunu olup formasyon alıp ikinci öncelikle atanan öğretmenler, bu ayrımcılığın kaldırılmasını istiyor.
MEVZUAT GEREGI HEM KPSS HEM EKPSS 2 YILDA BIR YAPILMAKTADIR.ANCAK IHTIYAÇ VE YOGUNLUK DURUMUNA GORE BU KONU TEKRAR DEGERLENDIRMEYE ALINABILIR.

10-Jeoloji Mühendisleri
-Orman Mühendisleri
-Malzeme Mühendisleri
-Endüstri Mühendisleri
-Bilgisayar Mühendisleri
-İç Mimarlık
-Mimarlık
Kadroların yetersiz veya hiç açılmamasından şikayetçiler.

BU KADROLARDA ILAN YAPILMASI KONUSUNDA DPB ILE ILGILI KURUMLARLA, IHTIYACLAR ÇERÇEVESİNDE GÖRÜŞMELERİMİZ SÜRDÜRÜLÜYOR.AYRICA, MUHENDIS KARDESLERIMIZIN MEMUR,VERI HAZIRLAMA, BILGISAYAR ISLETMENI KADROLARINI TERCIH ETMELERI DE IMKAN DAHILINDEDIR.

11-Bu sınava giren kaç engelli öğretmen var Nasıl tespit edebiliriz
1000’IN UZERINDE OGRETMEN ADAYI SINAVA BASVURDU ANCAK BUNLARIN BIR KISMI MURACAAT ETTIGI HALDE SINAVA GIRMEMIS OLABILIR.
AYRICA OZEL EGITIM OKULLARINA OGRETMEN ATAMASI KONUSUNDA DA YOK, MEB VE DPB ILE GORUSMELER DEVAM ETMEKTEDİR.

Kaynak: engelsizdunyam.net