Domuz Gribi Türkiye'de 23 Kişiye Bulaştı

Domuz Gribi Türkiye'de 23 Kişiye Bulaştı

Sağlık Bakanlığı yetkililerinin Türkiye'de ilk kez insandan insana domuz gribi (H1N1) virüsü bulaştığını açıkladılar.

Sağlık Bakanlığından, yurt dışından gelen bir kişinin temasta bulunduğu bir yakınında da bulaşma nedeniyle domuz gribi (AH1N1) tespit edildiği, genel durumu iyi olan bu kişinin tedavi ve takibinin devam ettiği bildirildi.

Sağlık Bakanlığının açıklamasında, bugüne kadar ülkede tamamı yabancı ülkelerden gelen 8'i yabancı uyruklu, 14'ü de çeşitli nedenlerle yurt dışında bulunduktan sonra Türkiye'ye dönen vatandaşlarda olmak üzere toplam 22 kişide domuz gribi (AH1N1) tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi:

''Yurt dışından gelen bir vatandaşımızın ülkemizde yakın teması olduğu bir yakınında da bulaşma nedeniyle influenza A(H1N1) tespit edilmiştir. Genel durumu iyi olan kişinin tedavi ve takibi devam etmektedir.

Hastanede yatarak tedavi görmesi gereken vakamız bulunmamaktadır. Bu son vaka ile birlikte ülkemizde tespit edilen vaka sayısı 23'e ulaşmıştır.''

Bu, Türkiye'de insandan insana bulaşın olduğu ilk vaka olma özelliği taşıyor.''

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, A(H1N1)'in zaten insandan insana bulaşan bir virüs olduğunu belirterek, dünyada domuz gribinin ortaya çıktığı ülkelerdeki hastaların yarısının virüsü bu yolla aldığına dikkati çekti.

Yetkililer, gereken önlemlerin alındığını, yaz mevsimi olması nedeniyle endişe edilecek bir durum olmadığını vurguladı.


Etiketler: domuz gribi H1N1 virüs