Cemaat Okullarına Karşı İlk Adım Atıldı

Cemaat Okullarına Karşı İlk Adım Atıldı

Bakan Nabi Avcı'nın oluruyla gönderilen yazıyla özel okullardan devlet okullarına geçiş yapmak isteyen öğrenciler için kontenjan şartı kaldırıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yerel seçimlerin ardından cemaat okullarına yönelik ilk adımı 81 ilin valiliklerine gönderdiği yazıyla attı. Bakan Nabi Avcı’nın oluruyla gönderilen yazıyla özel okullardan devlet okullarına geçiş yapmak isteyen öğrenciler için kontenjan şartı kaldırıldı. Böylece, bu eğitim öğretim yılı sonuna kadar özel okullarda okuyan tüm öğrenciler, isterlerse taban puanları tutmak şartıyla devlet okullarına kaydolabilecek. Yürürlükteki Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre, ortaöğretime yerleştirme esas puanla öğrenci alan liseler arasındaki nakil ve geçişlerde yerleştirme puanı ve okulun açık kontenjanı; yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar arasındaki nakiller ve geçişlerde ise açık kontenjan ile öğrencinin geriye dönük sınıflar bazındaki yıl sonu başarı puanı esas alınıyordu. Herhangi bir puan kullanılmaksızın öğrenci alan liselerde ise nakil ve geçişlerde öğrencinin ikametgâh adresi belirleyici oluyordu.

Sadece bu eğitim yılı
MEB tarafından yapılan yeni düzenlemeye göre, sadece 2013 - 2014 eğitim öğretim yılında geçerli olmak üzere özel liselerden devlet liselerine nakil ve geçişlerde, nakil olunacak okulun taban puan şartına bağlı olarak kontenjan şartı aranmayacak. Ortaöğretim yönetmeliğine göre, nakil işlemleri için temmuz, ağustos, eylül ve şubat aylarında haftada bir, diğer aylarda ise ayda bir kez başvuru yapılabiliyor. Değişiklikle, özel öğretim kurumlarından resmi okullara geçmek isteyenler için sadece bu eğitim öğretim yılında zaman şartı aranmayacak. Başvuru ve onay işlemleri il milli eğitim müdürlüklerince e-okul sistemi üzerinden yürütülecek. Geçiş ve nakillerde kontenjan şartı dışındaki diğer nakil şartları aranacak.
Geçen ay Kredi ve Yurtlar Kurumu’nda (KYK) bir düzenleme yapılmış; kaldıkları özel yurtlardan ayrılmak isteyen öğrencilere, yıl ortasında devlet yurdu imkânı sağlanmıştı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da yaptığı bir konuşmasında, cemaat yurtlarında kalan öğrencilere seslenerek, “Devlet yurtlarında boş yerleri tespit ettik. Hemen başvurun. Eğer KYK yurtlarında yer yoksa sizleri otellerde ağırlayacağız. Bunların zulmüne sizi asla muhatap etmeyeceğiz” demişti.