BAE ve Bahreyn  İsrail ile Tatbikata Çıkıyorlar

BAE ve Bahreyn İsrail ile Tatbikata Çıkıyorlar

ABD'nin de dahil olduğu tatbikat, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn'in İsrail'le kamuoyuna duyurulan ilk somut askeri işbirliği örneği oldu.

Birleşik Arap Emirlikleri ( BAE) ve Bahreyn, geçen yıl Siyonist İsrail'le ilişkilerinin normalleşmesinin ardından bu hafta ilk defa ortak deniz tatbikatı gerçekleştiriyor.

Çarşamba günü başlayan ve beş gün sürecek güvenlik operasyonu tatbikatı kapsamında ABD'nin USS Portland donanma gemisiyle Kızıldeniz'de eğitimler yapılıyor.

ABD Donanma Kuvvetleri Merkez Komutası'ndan (NAVCENT) yapılan açıklamada, tatbikatın "Katılımcı güçlerin deniz kuvvetlerinin birlikte çalışabilme kapasitesini geliştirmesi" amacıyla yapıldığı belirtiliyor.

NAVCENT ABD'nin 5. Filosu ve Çok Uluslu Birleşik Deniz Kuvvetleri'nin Komutanı Brad Cooper, "Bu tür denizcilik işbirlikleri, bölgesel güvenlik ve istikrarın devamlılığını sağlayan dolaşım özgürlüğü ve serbest ticaret gibi unsurların korunması açısından çok önemli" dedi.

Cooper, "ABD kuvvetlerinin bölgedeki güçlerle çalışarak deniz güvenliği kapasitesini geliştirdiğini görmek heyecan verici" yorumunu yaptı.

ABD'nin 5. Filosu Bahreyn'de bulunuyor ve Arap Körfezi, Umman Körfezi, Kızıldeniz ve Hint Okyanusu'nu da kapsayan yaklaşık dört milyon metrekarelik bir alanda çalışıyor.

Abraham Mutabakatı

BAE ve Bahreyn, geçen yıl ABD'nin aracılığıyla İsrail ile Abraham Mutabakatı'nı imzalayarak diplomatik ilişkilerini resmen başlatmıştı.

Bahreyn ve BAE, İsrail'le normalleşme anlaşması imzalayan 3. ve 4. Arap ülkeleri oldu. Daha önce İsrail, imzaladığı anlaşmalarla 1979 yılında Mısır; 1994 yılında da Ürdün ile diplomatik ilişki kurmuştu.

BAE, Bahreyn ve İsrail'in bu anlaşmaya varmasında İran'la ilgili endişeler, ABD'nin o dönem başkanı olan Donald Trump'ın arabuluculuğu ve ortak ekonomik çıkarlar önemli rol oynadı.

Anlaşmanın imzalandığı dönemde Bahreyn'in İçişleri Bakanı Raşid bin Abdullah el Halifa, yaptığı yazılı bir açıklamada "İsrail'le ilişkilerin normalleşmesi, İran'dan gelen tehditlerin arttığı bir dönemde ABD ile stratejik ilişkilerimizin gelişmesine de katkı sağlayacak" ifadelerine yer vermişti.

İslami Analiz

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.