Azerbayca'nın Tel Aviv Büyükelçiliği Açılıyor

Azerbayca'nın Tel Aviv Büyükelçiliği Açılıyor

Azerbaycan Cumhuriyeti haber kaynakları Çarşamba gecesi bu ülkenin işgal altındaki Filistin'deki büyükelçiliğinin yakında açılacağını duyurdu.

Trend News haber ajansı, geçici Siyonist rejimin Azerbaycan Cumhuriyeti'ndeki büyükelçiliğinden naklen şu açıklamalarda bulundu: ‘Azerbaycan Cumhuriyeti'nin işgal altındaki Filistin'deki büyükelçiliği bir hafta içinde açılacak. Büyükelçilik bu vesileyle işgal altındaki Filistin'e ücretsiz seyahat biletleri için bir mekanizma başlattı.’

Daha önce bu merasime Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov’un katılacağı açıklanmıştı.

Azerbaycan Cumhuriyeti, son otuz yıldır geçici Siyonist rejimle diplomatik ilişkiler içindedir ve silahlarının ve askeri teçhizatının çoğunu bu rejimden satın almaktadır.

Son birkaç aydır inşaat çalışmaları devam eden bu büyükelçilik, şu anda Azerbaycan Cumhuriyeti'nin turizm ofisi ve ticari temsilciliğinin bulunduğu Tel Aviv'de açılacak.

İsrail rejimi yetkililerinden Arkady Pomerants, Trend News haber ajansına şunları söyledi: 'İsrail'de Azerbaycan Cumhuriyeti Büyükelçiliği'nin açılması ikili ilişkilerde ileriye doğru bir başka adımdır ve ilişkileri bir üst seviyeye taşımaktadır.

İsrail ve Azerbaycan Cumhuriyeti kardeş ülkelerdir ve üst düzeyde dostluk ilişkileri vardır. Büyükelçiliğin kurulması Azerbaycan Cumhuriyeti ile İsrail arasındaki ilişkilere önemli ölçüde yardımcı olacaktır. Bu, ilişkimizi daha yüksek bir seviyeye taşıyacak büyük bir adımdır. Bahsedilen bu karar, hangi dinden olursa olsun herkesin dostluk ve uyum içinde yaşayabileceğini ve birbirini destekleyebileceğini tüm dünyaya göstermektedir.' (Ajanslar)