40 bin öğretmen kadrosu tasarısı Meclis'te

40 bin öğretmen kadrosu tasarısı Meclis'te

40 bin öğretmen kadrosu ihdas edilmesini öngören kanun tasarısı TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

40 bin öğretmen kadrosu ihdas edilmesini öngören "Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı",  TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Tasarıyla, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'de değişiklik yapılması öngörüyor.

Tasarı, öğretmen unvanlı kadrolardan 35 bin adedi ile Bakanlığa ait diğer hizmet sınıfı kadrolarından bin adedine, 2014 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu kapsamında yapılan atamaların dışında 31 Aralık 2014 tarihine kadar atama yapılmasını düzenliyor. 

Tasarının gerekçesinde, şunlar kaydedildi: Son yıllarda 60 bin civarında öğretmen ataması gerçekleştirilmiştir. Mevcut boş  öğretmen kadrolarının büyük çoğunluğunun bu atamalarda kullanılması ve 6 bin 110 adet boş kadro kalması nedeniyle ileride yapılacak atamaları karşılayacak yeterli sayıda boşöğretmen kadrosu bulunmamaktadır.

Bu nedenle, ağustos ayı içerisinde yapılacağı açıklanan 40 bin  öğretmen ataması ve ileride yapılabileceköğretmen atamalarında kullanılacak yeterli sayıda boş kadro bulunmadığından 40 bin  öğretmen kadrosu ihdas edilmesine ve 2014 yılıöğretmen atamalarında kullanılması için 35 bin ve diğer hizmet sınıflarında kullanılması için bin olmak üzere toplam 36 bin kadro kullanım izni verilmesine ihtiyaç duyulmaktadır.