320 bin kişinin gözü, her an kör olabilir

320 bin kişinin gözü, her an kör olabilir

320 bin kişinin gözü, her an kör olabilir Prof. Dr. Can Üstündağ, göz içi basıncının yüksekliğine bağlı olarak ortaya çıkan 'glokom'un sinsi bir hastalık olduğunu, tedavi edilmediği takdirde görme kaybına yolaçabileceğini belirtti.

"Türkiye'de yaklaşık 400 bin glokom hastası var. Ancak bunlardan sadece 80 bininin tedavi için sağlık kuruluşlarına başvurduklarını tahmin ediyoruz" dedi.


Üstandağ, glokom hakkında şu bilgiyi verdi:
"Glokom, görme sinirinin ilerleyici olarak hasar görmesidir. Bu hasarın başta gelen nedeni göz içindeki basıncın yüksekliğidir. Normalde göz içinde sürekli bulunan, aynı zamanda sürekli bazı kanallarla dışarı atılan sıvı var. Göz merceği ve saydam tabakanın beslenmesini sağlıyor. Bu sıvı dışarı atılamadığında göz içi basıncının artmasına sebeb oluyor. Artan göz içi basıncı ise görme siniri hücrelerinin ölümüne yol açıyor.

Göz siniri hücreleri öldüğünde kalıcı görme kaybı ortaya çıkıyor. Görme sinirinin dolaşımının bozulduğu, doku zafiyeti veya yapısal bozuklukların görüldüğü durumlarda görme siniri basınca daha duyarlı hale gelebilir. Basınç yükselmeden de hasar gelişebilir."

NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Glokomun nasıl tedavi edileceği konusunda ise Üstündağ şunları söyledi:
"Tedavi yaşam boyu sürer. Hayat boyu ilaç kullanmak gerekir. Araştırmalar şunu gösteriyor; yaş ne kadar genç ise ameliyatın başarısı o kadar düşük. İkinci iyi bilinen durum; hasta ne kadar uzun süreli ilaç kulanmışsa ameliyatın başarısı o kadar düşük. Glokom hastasında tedaviyi planlarken hastanın ortalama ömür beklentisini dikkate almak gerekiyor.


Birinci dereceden akrabası göz tansiyonu hastası olanlar, 39 yaşından sonra her yıl muayene olmalı. Bunun dışında göz içi basıncı ölçümü, her göz muayenesinin ayrılmaz bir parçasıdır. Erken teşhis edilebildiğinde glokom hastalığının seyri yavaşlatılabilir ve görme kaybı gelişimi engellenebilir."