Yeni Hamas lideri Belli Oldu

Yeni Hamas lideri Belli Oldu

Halid Meşalin Ayrılma kararının ardından yerine gelecek isim belli oldu

Yeni Hamas lideri Belli Oldu

 Hamas’ın siyasi lideri Halid Meşal’in yerine Yahya Sinwar’ın geleceğini ileri sürdü

 İsrail Kanal 2 televizyonu, Hamas’ın siyasi lideri Halid Meşal’in önümüzdeki aylarda görevi bırakmak zorunda kalacağını ve yerine Yahya Sinwar’ın geleceğini ileri sürdü.
 Hamas’ın Halid Meşal’e kendisini üçüncü kez lider koltuğunda görmek istemediklerini ilettiğini iddia eden Kanal 2, yerine “güçlü bir isim” diye tanımladığı 64 yaşındaki Yahya Sinwar’ın geleceğini ifade etti.
 Yahya Sinwar Kimdir?
 İslami Direniş Hareketi Hamas'ın Silahlı kanadı Şehit İzzettin Kassam Tugayı’nın önde gelen komutanlarından Sinwar 1962’de Han Yunus’ta dünyaya geldi.
 Sinwar, lise eğitimi Han Yunus’ta tamamladıktan sonra Gazze İslam Üniversitesi’nden Arapça dilinde lisans eğitimini tamamladı. Üniversite’nin öğrenci konseyinde 5 yıl aktif görev alan Sinwar, sırasıyla, teknik ve spor komiteleri sekreteri, öğrenci konseyi başkanı ve başkan yardımcılığı görevlerini üstlendi.
 Şeyh Ahmet Yasin’e yakınlığıyla bilinen Yahya Sinwar, 80’li yılların sonunda hareketin ilk silahlı kanadının kurulmasında yer aldı ve Şeyh Yasin’in birçok emrini başarıyla yerine getirdi.
 Hareketin “Mecd” olarak bilinen ilk güvenlik organının kuruluşunda yer alan Sinwar, güvenlik biriminin de en tepedeki ilk sorumlusu oldu. Harekete has güvenlik dosyaları oluşturan Sinwar, ilk intifada ile birlikte o zaman Filistinli Mücahitler olarak bilinen hareketin ana koordinasyonunu sağladı.
 Sert kişiliği ve her olaya güvenlik açısından yaklaşımıyla tanınan Sinwar, hareketin birçok önde gelen ismiyle de zaman zaman ters düştü.
 İlk kez 1982 yılında hapse giren Sinwar, ikinci kez 1988’de tutuklanarak aralıksız 22 yıl İsrail zindanlarında kaldı. Sinwar, 2011 yılında İsrailli asker Gilad Şalit’e karşı serbest bırakılan 1027 Filistinli esirden biriydi.
 Hareketin en önemli isimleri arasında yer alan Yahya Sinwar, gerek siyasi gerekse askeri kişiliğiyle ve özellikle de Kassam Tugayları ile Hamas arasındaki koordinasyonu sağlayan isim olarak ön plana çıktı. 
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.