Yahudi Grup Siyonizmi Reddetti

Yahudi Grup Siyonizmi Reddetti

1996 yılı sonlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan barış yanlısı ilerici Yahudiler tarafından kurulan “Barış İçin Yahudi Sesi” (Jewish Voice for Peace – JVP) grubu, bir süre önce yayınladığı bir bildiriyle, Siyonizm’i reddettiğini kamuoyuna ilan

1996 yılı sonlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan barış yanlısı ilerici Yahudiler tarafından kurulan “Barış İçin Yahudi Sesi” (Jewish Voice for Peace – JVP) grubu, bir süre önce yayınladığı bir bildiriyle, Siyonizm’i reddettiğini kamuoyuna ilan etti.

2014 yılında Siyonist İsrail oluşumunun Gazze’de gerçekleştirdiği ve çoğu sivil olmak üzere 2.200’ü aşkın Filistinlinin ölümüyle sonuçlanan 52 günlük saldırı süreci sonrasında harekete katılan Robert Herbst tarafından kaleme alınan ve Mondoweiss sitesinde yayınlanan yazıda aktarıldığına göre, kuruluşundan bu yana geçen 22 yıl boyunca Amerikan Yahudi toplumunun bütünüyle bağlarını korumak istediği için Siyonizm hakkında tutum almaktan imtina eden JVP, 2014 Gazze saldırısı sonrasında ABD genelinde kapsamlı bir tartışma başlatarak Siyonizm ve bu ideolojinin ürettiği sonuçlar hakkında detaylı incelemelere girişti. Sözü edilen çalışmalar kısa süre önce, “tüm diğer ülke sakinleri karşısında Yahudileri ayrıcalıklı hale getirdiği gibi, Yeşil Hat gerisindeki ve İşgal Altındaki Topraklar’daki Filistinlilere karşı sistematik ayrımcılık uygulayan ve onları ezen bir ulus-devlet üretmiş olan bu ideolojiyi reddeden bir açıklamanın” yapılmasıyla sonuçlandı.

Açıklamada, Siyonizm’in ürettiği toplumsal ve siyasal sonuçlar için şu ifadelere yer verildi:

Filistinlilerin topraklarından çıkarılması ve Filistin’in işgal edilmesi kasıt sonucudur. Siyonizm, nesiller boyunca derin bir travma anlamına gelmiş, Filistinlileri evlerinden, topraklarından ve birbirlerinden ayırmıştır. Siyonizm pratikte, Filistin halkına yönelik katliamlarla, kadim köylerin ve zeytinliklerin yok edilmesiyle, birbirine yalnızca bir kilometre mesafede yaşayan ailelerin kontrol noktaları ve duvarlarla birbirinden ayrılmasıyla ve çocukların, büyükanne ve büyükbabalarının zorla çıkarıldığı evlerinin anahtarlarına tutunmasıyla sonuçlanmıştır.

“Siyonizm, Avrupa Yahudilerinin en üstte yer aldığı ırkçı bir hiyerarşi”

Jewish Voice For Peace grubu tarafından yayınlanan bildiride, Siyonizm’in “Yahudiler üzerindeki zararlı etkileri” de vurgulandı:

Pek çoğumuz Siyonizmden, komşumuza şüpheyle yaklaşmayı, Yahudilerin kendilerini nerede bulurlarsa bulsunlar nasıl kendileri için yuva ve topluluk inşa ettiğini unutmayı öğrendi. Oysa Arap dünyası ve Kuzey Afrika içinde uzun ve bütünleşik tarihleri olmuş olan Yahudi halkı, binlerce yıl boyunca Müslümanların ve Hıristiyanların arasında yaşamış, onlarla ortak toplum, dil ve görenekleri paylaşmıştır.

Siyonizm, Avrupa Yahudilerinin en üstte yer aldığı ırkçı bir hiyerarşi yaratmak suretiyle bu tarihleri silmiş ve bu topluluklar ile ilişkileri yok etmiştir. İsrail’de renkli derili – Arap dünyasından, Kuzey Afrika’dan ve Doğu Afrika’dan gelmiş – Yahudiler uzun zamandan beri İsrail hükümetinin sistemli ayrımcılığına ve şiddetine maruz kalmaktadır. Bu hiyerarşi (…) birbirimizi –bizler gibi Yahudi olanları ve Yahudi olmayıp bizler gibi insan olanları – bütünüyle insan olarak görmemizi engellemektedir.

“Biz farklı bir yol seçiyoruz”

Siyonist tarih yorumlarının, Yahudilerin kendilerini yalnız ve devamlı olarak saldırı altında tahayyül etmelerine neden olacak, onları korkak ve ötekilere karşı güvensiz hale getirecek ve “daha büyük bir silaha, daha uzun bir duvara ve daha aşağılayıcı bir kontrol noktasına” bel bağlamalarına yol açacak şekilde etkilediğini savunan bildiride son olarak, şu sözlere ve çağrıya yer verildi:

Biz farklı bir yol seçiyoruz. Biz, bizden önce gelen anti-Siyonist Yahudilerden öğreniyoruz ve biliyoruz ki Siyonizm var olduğundan beri Yahudiler arasında ona itiraz da olmuştur. Özellikle günümüz ABD’sinde beyaz milliyetçiliğinin körüklediği şiddetli antisemitizmle karşı karşıyayken, dayanışmayı seçiyoruz. Biz ortak kurtuluşu seçiyoruz. Filistinliler ve Yahudi İsrailliler de dâhil olmak üzere herkesin, temel beşeri ihtiyaçlarının karşılandığı, canlı, güvenli, adil toplumlar içinde özgürce yaşayacağı bir geleceği seçiyoruz. Bize katılın.

Kuruluşun aktif üyelerinden olan Herbst, Mondoweiss’taki yazısında, “2014 Gazze operasyonundan beri JVP üyesi olan biri olarak, bu açıklamadan büyük gurur duyuyorum. Bu açıklama, Filistinlileri evlerinden, topraklarından ve köylerinden yoksun bırakmamızdan, Batı Şeria ve Gazze’deki süregiden işgal ve kontrol suçlarımızdan, ayrıca milyonlarca yerli Filistinliyi mülteci kamplarına kapatmamızdan ve yarım yüzyılı aşkındır Filistin halkına uyguladığımız pek çok başka aşağılamadan kaynaklanan utancımızı bir derece de olsa hafifletiyor” ifadelerini kullandı.

Kuruluş, daha önce BDS hareketini destekleyen bir açıklama da yapmıştı.

JVP’nin Siyonizm’i reddeden son açıklamasının İngilizce tam metnine bu linki tıklayarak ulaşmak mümkün.

bdsturkiye.org