Türkiye'ye Yapılan Teknoloji Darbesi! 350 Milyar Dolar Kayıp

Türkiye'ye Yapılan Teknoloji Darbesi! 350 Milyar Dolar Kayıp

Türkiye’nin ilk yerli telefonu olan ‘Aselsan 1919’ üretilen en başarılı telefon olmasına rağmen ‘Devrim Otomobilinin’ yaşadığı kaderin aynısını yaşıyordu. Osman Kavala'nın şirketi yerli projenin akamete uğratılmasında başrol oyuncuydu.

Türkiye, Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında ülkemize uygulanan ambargolardan dolayı, yerli üretime destek için, bugün çok başarılı olan ASELSAN şirketini kurmuştu. ASELSAN’da çalışan 80 kişilik mühendis grubu 1992 yılında ilk AR-GE çalışmalarını başlattıkları yerli cep telefonu projesi ASELSAN 1919’u hayata geçirdiler.

O yıllarda cep telefonu üreten 5 ülkeden birisi olan Türkiye, ayrıca telefon tip onayı alan 4 ülkenin arasına girmişti. Tasarımı ve yazılımı ASELSAN’a ait olan cep telefonu için dönemin büyük firması LG tarafından iş birliği yapmak adına teklifler de gelmiştir.

DÜNYA ASELSAN 1919’U KONUŞTU

Tasarımı ve yazılımı ASELSAN’a ait olan ‘ASELSAN 1919’ için İspanya, Slovakya, Çekya, Avusturya, Çin ve Malezya’nın milli projemiz için ortak olma adımları da olmuştu. İlk bir ay içerisinde 5500 adet üretilen yerli telefonumuz, toplamda 100 bin adet satış gerçekleştirdi. Aynı zamanda 10 farklı ülkeye ihraç edildi.

İngiltere’de düzenlenen teknoloji fuarında, ilk titreşim özelliğine sahip olmasıyla da en iyi telefon kategorisinde birinci seçilmiştir. Bu birinciliğin ardından ASELSANLI yetkililer, mühendislere talimat vererek daha gelişmiş yeni cep telefonları üretmeye başladı. ASELSAN 1919’un başarısında sonra ASELSAN 1920 adlı yeni cep telefonu üretildi. ASELSAN 1920’de aynı şekilde 10 farklı ülkeye ihraç edilerek yüzbinlerce satmıştı.

Dönemin ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Ayhan Gerçeker, üretilen telefonlarla ilgili verdiği bir demeçte, cep telefonunda rekabetin çok fazla olduğunu ve dünyanın en büyük firmalarıyla yarıştıklarını belirtmişti. Ürettikleri cep telefonunun reklamı konusunda sorun yaşamamak adına pazarlama işini KVK firmasına verdiklerini duyurmuştu.

MAKUS TALİH TEKERRÜR ETTİ!

ASELSAN 1919 ve ASELSAN 1920 telefonlarının pazarlama ve dağıtım görevini alan şirket, bugün “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan müebbet hapse çarptırılan Osman Kavala’nın ortağı olduğu şirketti.

ASELSAN 1919 ve ASELSAN 1920 telefonlarının halk tarafından tanınması ve telefon satan bayilere dağıtımı noktasında görevlendirilmiş KVK şirketi, yerli telefonlarımız yerine Finlandiyalı marka NOKİA’nın üretmiş olduğu modelleri pazarlayarak, ASELSAN’ın ürettiği telefonların piyasada tanınmasının önüne geçmişlerdi. Büyük bir maddi kayıp yaşayan ASELSAN, daha sonraki yıllarda da patent alma konusunda yaşadığı olumsuzluklar nedeniyle telefon üretimini durdurmak zorunda kalmıştı.

ÜLKEMİZE ZARARI MİLYARLARCA DOLAR

Yerli üretim durdurulduğu günden bugüne kadar, yurtdışından ithal edilen telefonların tahmini fiyatının 108 Milyar 549 Milyon dolar olduğu öğrenildi. ASELSAN 1919 ve ASELSAN 1920 projeleri akamete uğratılmasaydı, ihracat potansiyeli bakımından tahmini 350 Milyar dolar ülkemize kazandırılacaktı.

HABER7