"Türkiye’de Yiyip içen Sünni Aşiretler Bağdadi’ye Biat Etti"

"Türkiye’de Yiyip içen Sünni Aşiretler Bağdadi’ye Biat Etti"

Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) elinde 101 gün tutulduktan sonra serbest bırakılan eski Musul başkonsolosu ve CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Türkiye’nin destek verip Ankara’da ağırladığı Sünni aşiretlerin hepsinin IŞİD’e biat ettiğini belirtere

Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) elinde 101 gün tutulduktan sonra serbest bırakılan eski Musul başkonsolosu ve CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Türkiye’nin destek verip Ankara’da ağırladığı Sünni aşiretlerin hepsinin IŞİD’e biat ettiğini belirterek hükümetin politikalarını eleştirdi.
 101 gün IŞİD’in elinde rehin kalan Yılmaz, beraberindeki 48 konsolosluk çalışanı ve aileleriyle birlikte geçtiğimiz yıl eylül ayında serbest bırakılmıştı. O dönem Musul konsolosluğunun IŞİD’in Irak’taki ilerleyişiyle tahliye edilmeyi talep ettiği ancak Ankara’nın bunu reddettiği ortaya çıkmıştı. Aylar süren görüşmeler sonrası rehineler Şanlıurfa yakınlarında sınıra bırakılmış, ancak örgütten rehinelerin geri alınması için Türkiye’nin nasıl bir yol izlediği öğrenilememişti.

 Bugün TBMM Genel Kurulu’nda konuşan rehine krizinin başrolündeki eski Musul başkonsolosu Öztürk Yılmaz, Türkiye’nin bölgeye yönelik politikalarını eleştirdi.

 Türkiye’nin görüştüğü Sünni aşiretlerin IŞİD’e biat ettiğini söyleyen Yılmaz şöyle konuştu: “Türkiye bu bölgedeki dengeleri bu süre içerisinde tutturamadı. Son beş yılda IŞİD Musul’u ve Bağdat’ın kuzeyini işgal etmeden önce bizim Türkiye’ye davet ettiğimiz aşiretlerin sayısını bile unuttuk. Bütün Sünni aşiretleri Türkiye’ye davet ettik. Devleti bir tarafa bıraktık bütün Sünni aşiretler Türkiye’ye geldi. Yediler, içtiler, konuştular ve planlar yaptılar sonra 11 Haziran 2014 tarihinde Ebubekir El Bağdadi’ye biat etti hepsi. Siyaset böyle bir şey mi?”

‘Merkez bırakıldı, Kürt yönetimini öne çıkarıldı’

 Yılmaz, Türkiye’nin Musul’daki Başika kampındaki Türk askeri varlığına ilişkin “Bu askerler oraya niye gitti? Orada ne amaçları vardı? 600 asker Musul’u mu kurtaracak? Yoksa bizim elimizle Musul kurtarılıp birilerine mi verilecek?”diyerek hükümetten bilgilendirme talep etti.

 Yılmaz, “Bölgesel Kürt Yönetimi ile ilişkilerde merkezi hükümeti işaret ederdik. Her şey Irak merkezi hükümeti üzerinden giderdi. Son beş yılda merkezi hükümetle ilişkiler bir tarafa itildi. Bölgesel Kürt Yönetimi ile ilişkiler ön plana çıkarıldı. Türkiye’nin Irak’la sorunları başladı. Kabul edelim etmeyelim Bağdat’ta baskın bir Şii yönetimi var. Bunun bu işlerden rahatsız olduğunu biliyoruz” dedi.

‘Onlar mı riyakar sadece?’

 “Başika Kampı ile niye sorun çıktı?” diye soran Yılmaz, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘Irak’ta muhatap olduğumuz riyakarlık sürpriz değil’ açıklamasına atıfta bulunarak şöyle konuştu: “Çünkü biz Bağdat’la bu işleri götürmek istemedik. Görevden alınmış eski Musul Valisi’nin daveti üzerine gitmiş bunlar. Peşmergenin uygun görmesi üzerine gitmiş. Sonra bilgi verilmiş. Bilgi ayrı onay ayrı. Madem bunlara onay verilmiş niye şimdi karşı çıkıyorlar? Niye BM Güvenlik Konseyi’ne şikayet ederiz diye tutturuyorlar? Ne oldu? Onlar mı riyakar sadece? Bizde bir hata yok mu? Bir taraftan Bağdat’ın toprak bütünlüğünü destekliyoruz diyoruz, bağımsızlığını ihlal edecek her türlü şeyi yapıyoruz.”

 Irak’la ilişkiler konusunda en doğru yolun merkezi hükümetle yürütülecek ilişkiler olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Irak’ta her gün dengeler değişiyor. En doğru yol yine merkezi hükümetle olan yoldu. Amerika’sı, Rusya’sı, İran’ı hepsi merkezi hükümetle iş götürüyorlar. Biz onu öteledik” dedi.

 Yılmaz, Dışişleri Bakanlığı’nın Başika Kampı’ndaki askerlerin intikal ettirildiğine yönelik açıklamasını hatırlatarak, “Musul’dan intikal ne demek? Çekilme demek. Nezaketen diyemiyorlar çekilmek, intikal diyorlar. Basbayağı askerin geri çekilmesidir bu. 10 gün önce gönderdiğiniz askerin 10 gün sonra geri çekilmesidir. Başka hiçbir şey değildir” ifadelerini kullandı.

‘Çocuk kandırmayın’

 Türkiye’nin Irak’la ilişkilerini düzeltmesi gerektiğini savunan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Asker bulundurmasına biz karşı değiliz. Amaç ne? Niye orada asker bulunduruyoruz? IŞİD sonrası bir stratejimiz varsa nedir? O bölgeyi Sünni bir bölge mi yapmak istiyoruz? Musul’u alıp Kürt Bölgesel Yönetimi’ne mi katmak istiyoruz? Alıp onu tekrar merkezi yönetime mi katmak istiyoruz? Birisi çıksın bana sonraki stratejiyi açıklasın lütfen. Çocuk kandırmayın.”

‘Musul kurtarılıp birilerine mi verilecek?’

 CHP’li Yılmaz, konuşmasında şunları kaydetti: “IŞİD’le ilgili bir strateji yok. IŞİD sonrası bir stratejiyse hiç yok. IŞİD sonrası dönem daha kanlı olacak. IŞİD oradan gidecek. Çünkü terör örgütü. Orayı kontrol etmesi ilelebet mümkün değil. Bir şekilde uluslararası koalisyon, yerel güçler orayı temizleyecek. Mutlaka orada IŞİD’in bir geleceği olmayacak. Peki sonra bizim stratejimiz ne? Bu askerler oraya niye gitti? Orada ne amaçları vardı? 600 asker Musul’u mu kurtaracak? Yoksa bizim elimizle Musul kurtarılıp birilerine mi verilecek?”