Terör Örgütü PKK'dan Sokak Vurgusu

Terör Örgütü PKK'dan Sokak Vurgusu

Seçim sürecinde, Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na destek açıklaması yapan PKK'den yeni açıklama geldi.

Seçim sonuçlarına ilişkin açıklama yapan PKK/KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu'dan muhalefete tepki geldi. Karasu, Millet İttifakı'nın iktidar karşısında yeterli mücadele etmediğini söyledi.

Millet İttifakı'nın seçim sürecinde doğru bir tutum ortaya koymadığını da öne süren Karasu, 'muhalefet insanlara sokağa çıkma çağrısı yapmalıydı' dedi.

"Aman sokağa çıkmayalım, aman tepki göstermeyelim, dediler ve halkın mücadelesinin önünü aldılar. Önünü aldılar ve bu yönüyle etkili bir mücadele veremediler" diyen Karasu, muhalif seçmenlerin Millet İttifakı tarafından pasifize edildiğini ifade etti.

Karasu'nun açıklamaları şu şekilde:

Muhalif kesimin, sistem içi muhalefetin, Millet İttifakı'nın önemli yanlışları oldu. Bunu belirtmemiz gerekiyor. Şimdi AKP-MHP gerçeğini görerek tedbirler alması gerekiyordu. Mücadele etmeleri gerekiyordu. Tutum koymaları gerekiyordu. En başta kayyumlara, dokunulmazlıklara tutum koymadılar. Bu AKP-MHP iktidarının, bu antidemokratik uygulamaların normalleştirilmesi, gericiliği normalleştirilmesi adım adım geldi. Onların birçok saldırıları vardı. Aman sokağa çıkmayalım, aman tepki göstermeyelim, dediler ve halkın mücadelesinin önünü aldılar. Önünü aldılar ve bu yönüyle etkili bir mücadele veremediler.

"Seçimle gitmez, mücadele edeceklerdi"

Ama şunu göze almaları gerekiyordu; seçimle gitmez, o zaman mücadele edeceklerdi. Seçimle götürme de bir mücadele işiydi ve mücadele etmediler. Ondan sonra her türlü baskıyı yaptı, her türlü uygulamayı yaptı, her türlü imkanını kullandı, hile yaptı. Her türlü baskı normalleşti. Bu bakımdan sistem içi muhalefetin gerçekten de tutumları çok zayıf kaldı. Eğer bunu görmezlerse durum daha da kötüye gidebilir kendileri açısından. Ya da bunların yedeği haline gelirler. Demokrasi mücadelesinin parçası değil, faşist iktidarın paydası haline gelirler. Evet, CHP uzun süre böyle bir paydalık yaptı. Son dönemde biraz çalıştı, bundan kopmaya çalıştı ama yetmedi. Mücadele zayıf kaldı. Eğer Millet İttifakı, sistem içi muhalefet eleştirilecek ise bu çerçevede eleştirilebilir. Biz de zaten bunları eskiden beri değerlendirip eleştirdik.

DOĞRUHABER.COM