Suudi Veliaht Prensi Önümüzdeki Hafta  Türkiye'ye Geliyor

Suudi Veliaht Prensi Önümüzdeki Hafta Türkiye'ye Geliyor

Şaşırtıcı bir şekilde, Suudi Veliaht Prensi önümüzdeki hafta Ürdün, Mısır ve Türkiye'yi ziyaret edecek ve kaynaklar ziyaretin ayrıntılarını ve en önemli dosyalarını ortaya koyuyor.

Riyad - (dpa) - Güvenilir Suudi kaynakları, Veliaht Prens Muhammed bin Salman bin Abdülaziz'in önümüzdeki hafta üç ülke turuna başlayacağını doğruladı.


Kaynaklar, Alman Haber Ajansı'na (dpa) özel açıklamalarda, Prens Muhammed'in üç günlük gezisine Ürdün, Mısır ve Türkiye'yi ziyaret ederek başlayacağını söyledi.
Kaynaklar, Suudi veliaht prensin üç ülkenin liderleriyle başta İran nükleer dosyası olmak üzere bir dizi bölgesel ve uluslararası meseleyi, Yemen'deki savaşı bitirme çabaları, Rusya-Ukrayna savaşının yansımalarını görüşeceğini belirtti.

Prens Muhammed'in, Kahire ve Amman ziyareti sırasında, önümüzdeki ay Cidde zirvesinde üç ülkenin pozisyonlarının koordinasyonunu, Kral Selman'ın çağrıldığı ve ABD liderlerinin de yer aldığı ABD Başkanı Joe Biden ile görüşeceğini de sözlerine ekledi.. .
Geçen ay yapılması planlanan turun ardından ertelenen turun, ABD Başkanı Joe Biden'ın 15-16 Temmuz'da Cidde'ye yapacağı ve Kral Selman ve Veliaht Prens ile görüşeceği ziyaretten önce gelmesi dikkat çekiyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen Nisan ayının sonunda Cidde'de Prens Muhammed bin Salman ile 2017'den bu yana Krallığa ilk resmi ziyareti sırasında bir görüşme yapması dikkat çekicidir

Erdoğan'ın ziyareti, Kaşıkçı cinayetine karıştığından şüphelenilen 26 Suudi'yi yargılayan bir Türk mahkemesinin dava belgelerini Suudi Arabistan'a aktarmasından kısa bir süre sonra geldi, bu da Türkiye'deki davadaki perdenin kapandığı anlamına geliyor.

İsminin açıklanmaması koşuluyla dpa'ya konuşan Riyad'daki Batılı diplomatik kaynaklar, Prens Muhammed'in hac sezonunun bitiminden sonra Yunanistan, Kıbrıs ve Cezayir de dahil olmak üzere yeni bir ziyaret turuna başlayacağını belirtti.